Select Page

برای آشنایی با ترمیم دندان پوسیده ، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان آسیب به سطح دندان یا مینای دندان است. این اتفاق زمانی می افتد که باکتری های موجود در دهان شما اسیدهایی ایجاد می کنند که به مینای دندان حمله می کنند. پوسیدگی دندان می تواند منجر به ایجاد حفره (پوسیدگی دندان) شود، که سوراخ هایی در دندان شما است. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، می تواند باعث درد، عفونت و حتی از دست دادن دندان شود.

ترمیم دندان پوسیده

ترمیم دندان پوسیده

چه عواملی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

دهان ما پر از باکتری است. برخی از باکتریها مفید هستند. اما برخی از آنها می توانند مضر باشند. این باکتری ها با غذا ترکیب می شوند و یک ماده نرم و چسبناک به نام پلاک تشکیل می دهند. باکتری های موجود در پلاک از قند و نشاسته موجود در آنچه می خورید و می نوشید برای تولید اسید استفاده می کنند. همچنین اسیدها باعث از بین رفتن مواد معدنی مینای دندان می شوند. با گذشت زمان ، پلاک می تواند به سنگ گچ تبدیل شود. پلاک و تارتار علاوه بر آسیب رساندن به دندان ها ، می توانند لثه ها را تحریک کرده و باعث بیماری لثه شوند .

شما از خمیر دندان، آب و سایر منابع حاوی فلوراید برای سفید کردن دندان خود استفاده می کنید. این فلوراید همراه سایر مواد در داخل خمیر دندان شما با جایگزینی مواد معدنی به مینای دندان کمک می کند تا خود را ترمیم کند. دندان های شما در طول روز این روند طبیعی و مواد معدنی را از دست می دهند و مجددا آن ها را بازیابی می کنند. اما اگر از دندان های خود مراقبت نکنید و یا مقدار زیادی چیز شیرین و نشاسته ای بخورید و بنوشید، مینای دندان مواد معدنی شما را از دست می دهد. این امر منجر به پوسیدگی دندان می شود.

ممکن است در جایی که مواد معدنی از بین رفته اند، یک لکه سفید ظاهر شود. این نشانه اولیه پوسیدگی دندان است. در این مرحله ممکن است بتوانید پوسیدگی را متوقف یا معکوس کنید. اگر از دندان خود بهتر مراقبت کرده و غذاها و نوشیدنی های شیرین و نشاسته ای را محدود کنید، مینای دندان شما هنوز هم می تواند خود را ترمیم کند.

اما اگر روند پوسیدگی دندان ادامه یابد، مواد معدنی بیشتری از بین می رود. با گذشت زمان، مینای دندان ضعیف شده و از بین می رود و باعث ایجاد حفره می شود. حفره یک سوراخ در دندان شما است. این آسیب دائمی است که دندانپزشک باید آن را با پرکننده ترمیم کند.

ترمیم دندان پوسیده

ترمیم دندان پوسیده

پیشنهاد مطالعه:  ترمیم و زیبایی دندان

چه کسی در معرض پوسیدگی دندان است؟

مهمترین عوامل خطر پوسیدگی دندان مراقبت از دندانها و داشتن بیش از حد غذاها و نوشیدنیهای شیرین و نشاسته ای نیست. برخی از افراد بیشتر در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند ، از جمله افرادی که :

 • بزاق کافی ندارند. به دلیل  مصرف داروهای خاص ، بیماری های خاص یا برخی از درمان های سرطان
 • فلوراید کافی استفاده نمی کنند.
 • نوزادان و کودکان نوپا که از پستانک ها غذا و آب می نوشند در معرض خطر پوسیدگی هستند. این باعث می شود دندان های آنها برای مدت طولانی در معرض قندها باشد.
 • افرادی که پیرتر هستند بسیاری از بزرگسالان مسن تر دچار لثه های عقب رفته و ساییدگی بیشتر روی دندان های خود هستند. این موارد احتمال پوسیدگی در معرض سطح ریشه دندان های آنها را افزایش می دهد.
ترمیم دندان پوسیده

ترمیم دندان پوسیده

علائم پوسیدگی دندان و حفره

در اوایل پوسیدگی دندان، شما معمولاً علائمی ندارید. با بدتر شدن پوسیدگی دندان، می تواند باعث موارد شود.

 • دندان درد (درد دندان)
 • حساسیت دندان به شیرینی، گرم یا سرد
 • لکه های سفید یا قهوه ای روی سطح دندان
 • یک حفره
 • عفونت، که می تواند منجر به تشکیل آبسه شود. آبسه می تواند باعث درد، تورم صورت و تب می شود.

چگونه پوسیدگی و حفره دندان تشخیص داده می شود؟

دندانپزشکان معمولاً با مشاهده دندانهای شما و بررسی آنها با ابزارهای دندانی، پوسیدگی و حفره های دندان را پیدا می کنند. دندانپزشک همچنین از شما سوال می کند که آیا علائمی دارید یا خیر. بعضی اوقات ممکن است به عکسبرداری با دندانپزشکی نیاز داشته باشید.

روش های درمانی پوسیدگی دندان و حفره چیست؟

چندین روش درمانی برای پوسیدگی دندان و حفره وجود دارد. اینکه شما کدام روش درمانی را انجام می دهید بستگی به این دارد که این مشکل چقدر بد است:

 • درمان با فلورایداگر پوسیدگی دندان دارید، یک درمان با فلوراید می تواند به مینای دندان شما کمک کند تا خود را ترمیم کند.
 • پر کردن :اگر حفره معمولی داشته باشید، دندانپزشک بافت پوسیده دندان را برداشته و سپس دندان را با پر کردن از مواد پر کننده ترمیم می کند.
 • عصب کشیاگر آسیب به دندان و یا عفونت به پالپ (داخل دندان) گسترش یابد، ممکن است به عصب کشی نیاز داشته باشید. دندانپزشک شما پالپ پوسیده شده را برداشته و داخل دندان و ریشه را تمیز می کند. مرحله بعدی پر كردن دندان با پر كردن موقتی است. سپس برای تهیه پر کردن دائمی یا تاج (پوششی روی دندان) باید برگردید.
 • کشیدن دنداندر شدیدترین موارد، هنگامی که آسیب به پالپ دندان برطرف نشود، دندانپزشک شما ممکن است دندان را بکشد. دندانپزشک پیشنهاد می کند برای جایگزینی دندان از دست رفته بریج یا ایمپلنت تهیه کنید. در غیر این صورت، ممکن است دندان های کنار شکاف از بین بروند و نیش شما را تغییر دهند.
ترمیم دندان پوسیده

ترمیم دندان پوسیده

آیا می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد؟

راه هایی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان انجام دهید:

 • اطمینان حاصل کنید که به میزان کافی فلوراید دریافت کرده اید
  • مسواک زدن با خمیر دندانهای حاوی فلوراید
  • نوشیدن آب لوله کشی با فلوراید. بیشتر آب های بطری شده حاوی فلوراید نیست.
  • استفاده از دهانشویه با فلوراید
 • داشتن بهداشت دهان و دندان مناسب با مسواک زدن دندان های خود دو بار در روز با خمیر دندان فلوراید و به طور منظم از نخ دندان کشیدن
 • با محدود کردن غذاها و نوشیدنی هایی که سرشار از قند و مواد نشاسته ای هستند. وعده های غذایی مغذی و متعادل بخورید و مصرف میان وعده را محدود کنید.
 • از محصولات دخانیات استفاده نکنید. اگر در حال حاضر از تنباکو استفاده می کنید، ترک آن را در نظر بگیرید .
 • برای معاینات منظم و تمیزکاری های حرفه ای به دندانپزشک مراجعه کنید

بیشتر بخوانید: