Select Page

لمینت دندان خرگوشی نه تنها از لحاظ زیبایی روی دندان شما تاثیر خواهد گذاشت بلکه از لحاظ درمانی هم کمک شایانی به شما خواهد کرد. برای اینکه تشخیص داده شود آیا برای مشکل دندان خرگوشی، روش لمینت برای شما مناسب است یا نه، باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

چه زمانی دندان گوشی نیاز به اصلاح دارد؟

زمانی که فردی دندان های فک پایینی اش سر جای خود قرار داشته باشد ولی دندان های فک بالایی اش جلوتر و رو به جلو حرکت کرده باشد و یا در کنار اینکه روبه جلو هستند، بزرگ هم باشند، گفته می‌شود این افراد دندان خرگوشی هستند و باید برای برگرداندن ها به سرجای خود روی آن ها اصلاحاتی صورت گیرد.

دندان خرگوشی بودن بیش از حد ممکن است باعث کاهش زیبایی فرد شود و اعتماد به نفس او را تحت تأثیر قرار بدهد به این دلیل که فرد در محیط جامعه برای صحبت کردن و خندیدن نیاز به دندان های مرتب و منظم دارد اما این عارضه در دندان های فرد، باعث می شود که چهره زیبای خود را از دست داده و لبخند زیبایی نداشته باشد.

البته ناگفته نماند که همه دندان خرگوشی ها اینگونه نیستند و برخی از دندان های خرگوشی جزو جذابیت های فرد محسوب می شوند.

 

روش های درمان دندان خرگوشی

برای اصلاح رو به جلو بودن دندان ها روش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

 • ارتودنسی دندان خرگوشی
 • انواع لمینت دندان خرگوشی
 • کامپوزیت
 • جراحی و …

همانطور که در بالا اشاره شد  یکی از روش‌هایی که که می‌توان برای اصلاح دندانهای رو به جلو یا دندان های خرگوشی انجام داد، لمینت دندان خرگوشی است. لمینت دندان خرگوشی نه ‌تنها باعث درمان رو به جلو بودن دندان های جلویی در فک بالا می شود بلکه می ‌تواند زیبایی منحصر به فردی را برای چهره فرد ایجاد کند.

 

کارایی لمینت برای دندان خرگوشی

همانطور که در مطلب بالا هم اشاره شد لمینت دندان خرگوشی یکی از روش های ترمیم عارضه جلو بودن دندان است. برای اینکه تشخیص داده شود آیا برای مشکل دندان خرگوشی، روش لمینت دندان خرگوشی مناسب است یا خیر، باید مشورت های لازم را با دندانپزشک انجام داد.

لمینت برای این نوع دندان ها در دو روش لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیت انجام می شود که انتخاب نوع آن توسط دندانپزشک مشخص می شود.

 

 

مراحل درمان با لمینت برای دندان های خرگوشی

اینکه لمینت روش مناسبی برای برطرف کردن عارضه دندان خرگوشی است یا خیر، بسته به شدت جلو آمدن دندان در فک بالایی و موارد دیگری دارد که توسط متخصص دندانپزشکی مشخص می شود. اگر توسط دندانپزشک مشخص شد که لمینت برای درمان دندان خرگوشی شما مناسب است، ابتدا باید از از دندان اسکن دیجیتال تهیه شود و پس از آن دندانپزشک با مشاهده اسکن دندان، طول درمان را بسته به انتخابی که لمینت سرامیکی یا از نوع کامپوزیت باشد، شروع به درمان می کند.

نکته قابل توجه لمینت برای دندان از نوع خرگوشی این است که باید مقداری از دندان تراشیده شود و از هم جدا شود تا بتوان لمینت را جاسازی کرد و روی دندان چسباند.

 

مزایا و معایب لمینت دندان خرگوشی

لمینت دندان خرگوشی هم مانند تمام روش های دیگر در قسمت زیبایی دندان، دارای معایب و مزایای مختلفی است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

مزایای لمینت دندان خرگوشی

مزایای لمینت دندان خرگوشی عبارتند از:

 • زیبایی طبیعی
 • درد کم
 • مقاومت و ماندگاری بالا
 • درمان در کوتاهترین زمان
 • در هنگام درمان نیاز به مواد بی حسی ندارد

 

معایت لمینت داندان خرگوشی

معایب این نوع درمان نیز عبارتند از:

 • رسیدگی و مراقبت بسیار بالا
 • غیر قابل برگشت بودن از نظر رنگ یا شکل
 • عدم بازگشت پذیری
 • در صورت شکستن تغییر رنگ یا آسیب دیدگی باید به طور کلی تعویض شود
 • هزینه بالا

انواع درمان برای دندان خرگوشی

پس از اینکه اطلاعات کافی در مورد لمینت دندان خرگوشی کسب کردید جالب است بدانید برای درمان دندان خرگوشی ها روش های مختلفی وجود دارد. اما تنها شخصی که می‌تواند بعد از معاینه دندان بیمار و شدت جلو بودن دندان های جلویی اش تصمیم بگیرد که کدام روش درمانی از تمامشان مناسب تر است متخصص دندانپزشک شما می باشد.

 

درمان هایی که برای ترمیم این عارضه استفاده می شوند عبارتند از:

 1. براکت ها
 2. اینویزیلاین
 3. جراحی فک

 

در روش اول که براکت ها هستند یکی از درمان های سنتی این عارضه است که توسط نگهدارنده براکت یا ریتینرها این درمان اتفاق می افتد. در این نوع درمان براکت هایی که روی دندان نصب می‌شوند دندان‌ها را به سمت عقب می کشد و باعث می‌شود ترتیب قرار گرفتن آنها منظم شوند. بیشترین مورد استفاده از این روش برای کودکان است.

روش بعدی اینویزیلاین است که به آن ارتودنسی شفاف یا رتودنسی نامرئی هم گفته می‌شود. این روش برای افرادی که این عارضه را به صورت خفیف دارند به کار می رود و از لحاظ زیبایی، ظاهر فرد را به هم نمی ریزد به این دلیل که نامریی بوده و هیچ چیزی روی دندان مشخص نمی شود.

سومین موردی که برای درمان عارضه دندان خرگوشی استفاده می شود استفاده از روش جراحی فک است که توسط پزشکان جراح گوش و حلق و بینی یا جراحان فک قابل انجام است.

این روش در کنار اینکه مشکل دندان خرگوشی بودن را حل می کند، مخصوص افرادی است که فک شان هم مشکل داشته و فک بالایی آنان جلوتر از فک پایینی است.

 

مراقبت از لمینت دندان خرگوشی

در آخر باید بدانید که لمینت کردن دندان های خرگوشی احتیاج به مراقبت بسیار زیادی دارد و با اینکه خیلی پر طرفدار تر از روش ارتودنسی دندان خرگوشی است، ولی هزینه بسیار بالایی دارد و شما باید دقیقاً مانند دندان واقعی ‌تان با آن رفتار کنید. باید از جویدن غذا های سفتی مانند ته دیگ یا شکاندن آجیل ها خودداری کنید و باید از مسواک‌های Soft یا نرم استفاده کنید.

همچنین نباید مسواک زدن مداوم و کشیدن نخ دندان را فراموش کنید.

مهم تر از همه از نوشیدن مایعات خیلی گرم یا خیلی سرد اجتناب کنید. به این دلیل که لمینت با چسب مخصوصی روی دندان ما قرار می گیرد و این امر باعث کوتاه شدن عمر لمینت می گردد.

همچنین برای تغییر رنگ ندادن روکش لمینت ندان خرگوشی از خوردن و آشامیدن غذاها و مایعات رنگی خودداری کنید.

همینطور باید بدانید که لمینت طول عمر مخصوص به خودش را دارد و دائمی نیست. در صورتی که استفاده درستی از آن کنید و توصیه های گفته شده و نیز بهداشت دندان و دهانتان را رعایت کنید، عمر آن ها طولانی تر می شود ولی به هیچ  وجه دائمی نیستند.