Select Page

عواملی چون کهولت سن، سیگار کشیدن و مواد رنگی موجود غذاها و باکتری های دهان و دندان می توانند منجر به تغییر رنگ دندان ها شوند. وقتی مینای دندان ضخامت بیشتری داشته باشد ممکن است باعث سفیدی و شفافیت دندان ها شود، اما به مرور ضخامت مینا کم می شود و  شکست نور کم تر می شود؛ پس رنگدانه ها در سطح ظاهری مینا نفوذ می کنند و باعث ایجاد لکه های قهوه ای یا سیاه روی دندان ها می شوند. در ادامه از انواع بلیچینگ و جنس ژل بلیچینگ می گوییم.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها روشی است که رنگدانه هایی که باعث تغییر رنگ دندان ها شده اند را برطرف می کند و باعث سفید شدن دندان ها می شود.

جنس ژل بلیچینگ از هیدروژن پراکسید است که رنگدانه های ایجاد شده بین هرم های دندانی را اکسید می کند و آنها را از بین می برد. این ماده به مرور به قسمت های زیرین مینا در عاج نفوذ می کند و باعث سفید شدن دندان ها می شود.

شایان ذکر است که بلیچینگ دندان یک روش دائمی نیست، بلکه نیاز به تکرار و تمدید شدن دارد زیرا دندان ها مستعد تغییر رنگ و لکه پذیری هستند.

بیشتر بخوانید …لمینت دندان

انواع بلیچینگ دندان

انواع بیچینگ عبارتند از:

 • بلیچینگ در مطب:

این روش یکی از سریع ترین روش های سفید کردن دندان ها است. دندانپزشک با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت می کند؛ سپس مواد سفید کننده را با غلظت بالا روی دندان ها قرار می دهد. این ماده به وسیله نور یا گرما فعال می شود.

بلیچینگ در مطب برای رسیدن به نتیجه مطلوب به تکرار نیاز دارد و یکی از گران ترین روش های سفید کردن دندان محسوب می شود.

ژل بلیچینگ

 • بلیچینگ در خانه:

در این روش دندانپزشک در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالب گیری می کند؛ سپس در جلسه بعد یکی جفت تری را به همراه ماده اصلی بلیچینگ به اندازه ای که برای سفید شدن دندان ها لازم است به شما می دهد.

از نظر دندانپزشکان به منظور رسیدن به رنگ دلخواه بهتر است ابتدا بلیچینگ در مطب و سپس بلیچینگ در خانه انجام شود؛ زیرا بلیچینگ در خانه ماندگاری بیشتری دارد.

در دوره اول می توانید حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه از این ماده استفاده کنید؛ سپس اگر دچار حساسیت دندانی نشدید در دفعه دوم  ۲ الی ۴ ساعت از آن استفاده کنید.

 • بلیچینگ دندان غیر زنده:

دندان هایی که به دلیل پوسیدگی دندان، ضربه یا آسیب به عصب سیاه می شوند، پس از معاینه صحیح می توان مواد سفید کننده را داخل تاج آن ها قرار داد و پانسمان کرد. این ماده باید حدود ۱ تا ۲ هفته داخل تاج دندان باشد تا سیاهی ها برطرف شود. بعد از سفید شدن تاج دندان، مواد سفید کننده از روی تاج برداشته می شوند؛ بعد از ۱ هفته، دندان با مواد کامپوزیتی پر می شود.

 • بلیچینگ با مایکروابریژن:

اگر تغییر رنگ در لایه های سطحی مینا رخ داده باشد ممکن است با بلیچینگ به نتیجه مطلوب نرسید؛ بنابراین با مایکروابریژن می توان سطح مینای دندان را با کمک خمیرهای ساینده برداشت تا بدرنگی ها از بین بروند.

نکات قابل توجه در بلیچینگ در خانه

 • اگر از بلیچینگ در خانه استفاده می کنید، به نکات زیر توجه کنید.
 • ممکن است بعد از بلیچینگ دندان بعضی نواحی مانند لثه، گلو، دندان، زبان یا لب حساس بشوند که این حساسیت معمولاً با قطع ۱ الی ۳ روزه ژل بلیچینگ برطرف می شود.
 • بعد از استفاده از ژل، دندان و تری را با مسواک و آب سرد بشویید؛ سپس تری را درون یک محفظه قرار دهید.
 • اگر در بخشی از تری خود رنگ تیره مشاهده کردید، علت آن اکسیداسیون شدن دندان هایی که با آمالگام پر شده اند است.
 • ژل بلیچینگ را می توانید در دمای ملایم تا یک سال استفاده کنید. اگر آن را داخل یخچال قرار دهید تا دو سال قابل نگهداری است.
 • در صورت حساسیت دندان ها به سرما برای برطرف کردن حساسیت از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده کنید.
 • این نکته را بدانید که دندان هایی که به لبه لثه نزدیک تر هستند، دیرتر سفید خواهند شد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

برای مراقبت از بلیچینگ به نکات زیر توجه کنید.

 • مصرف مایعات بسیار سرد یا گرم ممکن است باعث تغییر درجه حرارت دندان ها شود و این تغییرات دما می تواند باعث نفوذ لکه ها به دندان ها نیز بشود.
 • بعد از بلیچینگ تا ۴۸ ساعت از خمیردندان یا دهان شویه های حاوی فلوراید یا رنگی استفاده نکنید.
 • اگر بعد از بلیچینگ درد یا حساسیت دندانی پیدا کردید، می توانید از پاراستامول یا هر داروی مشابهی برای تسکین درد استفاده کنید.
 • مصرف توتون، دخانیات و مواد غذایی رنگی را کاهش بدهید؛ زیرا این مواد می توانند باعث تغییر رنگ سریع دندان ها شوند.

میزان سفید دندان ها تا چه زمانی دوام دارد؟

درجه سفیدی دندان ها از فردی به فرد دیگر با توجه به میزان زردی دندان ها، نوع سیستم سفید کننده و شرایط دندان ها متفاوت است. بعضی افراد ممکن است با مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی، دندان هایشان بعد از ۱ ماه تغییر رنگ بدهد، اما افرادی که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بیشتری می دهند ممکن است تا ۱ سال یا بیشتر به بلیچینگ نیازی نداشته باشند.

 

آیا می توان دندان های ارتودنسی شده را بلیچینگ کرد؟

بهتر است بعد از پایان پروسه درمان با ارتودنسی اقدام به بلیچینگ دندان ها کرد؛ زیرا بعد از اینکه دندان ها مرتب شدند ممکن است بخش های پوشیده شده بدون رنگ به نظر بیایند؛ پس در این صورت می توانید از نتایج ایجاد شده در دندان هایتان لذت ببرید.

اقدامات قبل از بلیچینگ

قبل از بلیچینگ باید دندان پوسیده را ترمیم کرد؛ سپس در صورت نیاز، به جرم گیری دندان ها اقدام کرد تا بتوان از بلیچینگ نتیجه مناسبی دریافت کرد.

چه تفاوتی میان بلیچینگ و جرم گیری دندان وجود دارد؟

اگر چه هر دو روش ذکر شده باعث سفید شدن دندان ها می شوند، اما در طی فرایند جرم گیری پلاک های ایجاد شده روی دندان و لثه ها از بین می روند. این امر می تواند باعث سفید شدن دندان ها شود ولی بلیچینگ دندان یک روش زیبایی برای سفید کردن دندان ها است.

منبع: www.ideal.clinic