Select Page

لمینت دندان چیست؟ چه کاربردی دارد؟ مراحل آن کدام است؟ نحوه مراقبت از آن به چه شکل است؟ چه مزایا و معایبی دارد، قیمت آن چقدر است؟ و از همه مهمتر چه تفاوتی با ونیر دارد؟ پاسخ به همه این سوالات در این مقاله جامع. شما میتوانید هرچیزی که باید درباره لمینت‌ها بدانید را در این مقاله بخوانید.

اول از همه برطرف کردن یک سوء تفاهم خیلی رایج

قبل از اینکه بخواهیم به سراغ پاسخ سوال لمینت دندان چیست برویم، اجازه دهید که تکلیف یک سوء تفاهم و برداشت اشتباه در خصوص ونیرها و لمینت ها را روشن کنیم. خیلی ها به اشتباه تصور میکنند که لمینت با ونیر تفاوت دارد و جالب اینجاست که درباره تفاوت های این دو کلی مطلب و مقاله هم نوشته اند!!!!!!

ونیر یک روش دندانپزشکی است که ما به آن روکش دندان هم میگوییم. یعنی پوششی که میتواند جلوی دندان یا سایر سطوح آن را بپوشاند. و برخی از مشکلات مثل تغییر رنگ، کوتاهی و یا فاصله بین دندان ها را برطرف کند. ما دو نوع ونیر یا روکش داریم، اولی ونیر کامپوزیتی است و دومی ونیر پرسلینی (یا پرسلن). اولی که هیچ! اما دومی معمولا با نام لمینت دندان شناخته میشود. این یعنی لمنیت نوعی ونیر است و هیچ تفاوتی با آن ندارد!

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان نام دیگر ونیرهای پرسلینی است و همانطور که متوجه شدید نوعی ونیر دندانی ویژه و با کیفیت است. لمینت ها روکش های نازک و ظریف، همرنگ و هم شکل دندان هستند که سطح جلویی و قدامی دندان ها را پوشش میدهند. آن ها برای ترمیم و زیبای دندان هایی که ظاهر طبیعی و ایده آلی ندارند استفاده میشوند. لمنیت دندان از پرطرفدارترین و مهمترین روش های روکش کردن دندان هستند که در کشور ما هم جدیدا بسیار پرطرفدار شده اند.

کاربرد لمنیت دندان چیست؟

از این روکش های منحصر به فرد به منظور برطرف کردن مشکلات دندانی زیر استفاده میشود:

 • تغییر رنگی که با بلیچینگ دندان و سایر روش های سفید کننده برنمیگردد.
 • سایش و پوسیدگی دندان ها
 • کوتاه شدن طول دندان با ساییدگی و یا دندان قروچه
 • کج بودن جزئی دندان ها
 • وجود فاصله بین دو دندان مخصوصا دندان های جلو

لمینت میتواند مشکلات بالا و سایر مشکلات مشابه دیگر را به خوبی برطرف کرده و در نهایت یک لبخند زیبا و جذاب به شما ببخشد. از همین رو برخی ها به این روش ارتودنسی سریع و فوری هم میگویند زیرا در کوتاه ترین زمان ممکن لبخند زیبایی برایتان میسازد.

مزایای لمینت دندان نسبت به سایر روش های مشابه آن چیست؟

اگر شما به دنبال بهترین ونیرهای دندانی هستید که علاوه بر داشتن کیفیت بالا، به دندان شما سلامتی، ظاهر بهتر و جدیدی بدهند، قطعا ونیر پرسلین یا لمینت دندان بهترین گزینه ممکن است. چرا؟ چون این ونیرها ظاهری طبیعی دارند و اطرافیانتان خیلی سخت متوجه تفاوت آن ها با دندان های طبیعی خودتان میشوند. مهمترین فواید و مزایا لمینت دندان عبارتند از:

 • در برابر لکه و رنگ پذیری مقاوم هستند
 • قدرت و دوام زیادی دارند
 • ظاهری زیبا و طبیعی دارند
 • از قیمت کمتر نسبت به تاج دندان برخوردارند
 • به راحتی فاصله و گپ بین دندان ها را میپوشانند
 • طول دندان ها کم یا زیاد میکنند
 • نگهداری و مراقبت کمی نیاز دارند
 • نصب آن ها نسبت به سایر روش های جایگزی کمتر تهاجمی است

دلیل برتری لمینت دندان نسبت به ونیر و روکش های کامپوزیتی چیست؟

زمانی  که صحبت از پروسه های دندانپزشکی زیبایی به میان میاید به عنوان یک مراجع و کسی که تقاضای پروسه خاصی را دارد، شما باید به دو مولفه مهم توجه کنید. یکی کیفیت و دیگری ماندگاری. وقتی صحبت از کیفیت میشود قطعا باید لمینت انتخاب کنیم. زیرا این ونیرهای منحصربه فرد در مقایسه با روش های مشابه از بالاترین کیفیت برخوردارند. و هرچه کیفیت بالاتر باشد دوام و ماندگاری نیز بیشتر است. علاوه بر این، موارد زیر نیز میتوانند برتری لمینت نسبت به روکش کامپوزیت را توجهی کنند:

 • ظاهر طبیعیتری دارد
 • لکه ها را موثر تر پنهان میکند

من میخواهم لمنیت دندان داشته باشم باید چکار کنم؟

اگر مایل به داشتن لمینت دندان هستید باید به مطب یک دندانپزشک زیبایی خوب مراجعه کنید. در اولین جلسه این دندانپزشک به طور کامل شما را ارزیابی کرده و تمام دندان ها (مخصوصا آن هایی که نیاز به لمینت دارند) را بررسی میکند. در واقع طی جلسه اول دندانپزشک زیبایی به آنالیز مسائل زیبایی شناختی دندان ها و صورت، به همراه یک معاینه گسترده دندانپزشکی میپردازد. دندانپزشک در این جلسه و بعد از اتمام ارزیابی ها تصمیم میگیرد که آیا لمینت برای شما مناسب است یا خیر.

در انتخاب دندانپزشک زیبایی دقت کنید

علاوه بر وضعیت دندان ها، آناتومی لب ها، دهان و صورت نقش بسزایی در روند لمینت گذاری دندان ها دارد. دندانپزشکان زیبایی که فقط روی دندانهای شما تمرکز می کنند ، اغلب از ارائه طبیعی ترین و جذاب ترین لبخند برای چهره شما ناکام هستند. شما باید دندانپزشک زیبایی انتخاب کنید که علاوه بر دندان ها، به لب ها، گونه ها، لثه ها و کل صورت شما توجه ویژه داشته باشد و از هر لحاظ یک لبخند عالی برایتان طراحی کند.

آشنایی با مراحل لمینت دندان

 • ساختن ونیر پرسلین سفارشی مخصوص هر یک از دندان های شما

در مورد روکش پرسلین، ما نیاز داریم که کمی مینای دندان را خراش دهیم.  بعد از اینکه به صورت یکدست لایه کوچکی از مینا را برداشتیم و به اصطلاح خراش دادیم، باید یک قالب از سطح خارجی دندانتان برداریم. ما از این قالب برداشته شده، یک لمینت منحصر به  فرد که قرار است دقیقا جلوی دندان را بپوشاند میسازیم. البته ما قالب را به آزمایشگاه میفرستیم و صبر میکنیم تا لمنیت را از روی قالب بسازند.

 • نصب لمینت موقت

از زمانی که قالب به آزمایشگاه یا لابراتوار لمینت سازی فرستاده میشود، تا زمانی که به دست ما برسد، مدت زمانی سپری خواهد شد. و از آنجا که ما مینای دندان را تراشیده ایم نمیتوانیم همینطوری به امان خدا آن را رها کنیم. زیرا میتواند آسیب ببیند. به همین خاطر یک روکش موقتی از پیش ساخته را تا زمان آماده شدن لمنیت اصلی به مینای تراش خورده شما متصل میکنیم. تا از مینا محافظت شود. دقت کنید که این روکش ممکن است هم اندازه دندان نباشد و یا اینکه تمام بخش های آن را پوشش ندهد. اما فعلا بهترین گزینه محافظتی موجود است.

 • اتصال لمینت دندان اصلی

جلسه بعدی که به مراجعه ما میکنید، روکش دندان موقتی که طی جلسه قبل به دندان شما متصل شده بود را بر میداریم. و سطح دندان را پولیش میکشیم یا صیقل میدهیم. این جلسه از مهمترین مراحل لمینت دندان است و باید با دقت بسیار زیادی انجام داده شود. بعد از اینکه سطح دندان را صیقل دادیم، با کمک سیمان یا چسپ مخصوصی لمینت اصلی را به سطح دندان شما متصل میکنیم. دقت کنید که نتیجه کار امروز ما به خوب تراشیدن مینای دندان بستگی دارد. هرچه بدون عیب و نقص و کامل، مینا را طی مرحله قبل تراش داده باشیم به همان میزان لمینت بهتر به جلوی دندان متصل میشود و ظاهر بهتری خواهد داشت.

همه چیز بعد از نصب ونیر پرسلینی

بلافاصله بعد از نصب لمینت ها لبخند شما زیر و رو میشود و شما میتوانید در آینه نگاه کنید و متوجه نتیجه کار شوید. فقط ممکن است کمی شوکه شوید و این حالت تا چند روز که به لبخند جدید خودتان عادت کنید ادامه خواهد داشت. اگر دندان های کجی داشته اید و یا اینکه بین دندانهایتان فاصله بوده بیشتر شوکه میشوید زیرا لمینت ها تقریبا تمام عیب و نقص ها را برطرف کرده اند و ممکن است وقتی لبخند میزنید، چهره و ظاهر صورتتان برایتان نا آشنا باشد.

نحوه مراقبت و نگهداری از لمینت‌ها

به عنوان یک مراجع که به تازگی کار لمینت گذاری دندان را انجام داده اید لازم است که هرازچندگاهی برای ارزیابی و چکاپ دهان و دندان به دندانپزشک خودتان مراجعه کنید. علاوه بر این، لازم است که توجه ویژه ای به رعایت بهداشت دهان و دندان خود داشته باشید. بالا بودن سطح بهداشت دهان و دندان میتواند ماندگاری و طول عمر لمینت دندان را تا حد چشمگیری حتی تا ۲۰ سال افزایش دهد پس حتما در اینکار کوتاهی نکنید.

برای اینکه بتوانید تا سالیان سال از وجود لمینت های خود استفاده کنید موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 • نگذاریید دندانتان پوسیده شود: اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید حتی با وجود لمینت دندان نیز امکان پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان وجود دارد. به یاد داشته باشید که حفره میتواند اتصال لمینت ها به دندان را با خطر جدی مواجه کند.
 • بیش از حد به دندان فشار وارد نکنید: تنها غذاهایی بخورید که نیازمند جویدن زیادی نباشد، وارد کردن فشار به دندان و لمینت میتواند باعث ترک برداشتن، لب پر شدن و یا شکسته شدن آن ها شود.
 • مراقب سلامتی لثه باشید: عقب نشینی یا بالا رفتن لثه و بیماری لثه می تواند باعث بدشکل شدن لمینیت شود و دوباره نیاز به ترمیم مجدد دارد. بنابراین مراقب سلامتی لثه باشید.
 • سیگار نکشید: روکش های دندانی به خوبی در برابر لکه ها مقاومت کرده و رنگ نمیگیرند. اما سیمان دندانی که با آنها استفاده می شود بخصوص با کشیدن سیگار لکه دار می شود.

هزینه لمینت دندان چقدر است؟ مهمترین فاکتور تاثیر گذار روی قیمت لمینت دندان چیست؟

ونیرهای پرسلین دندان سفارشی هستند و مخصوص. یعنی برای هر دندانی باید به صورت اختصاصی و منحصر به فرد نصب شوند. این مورد در کنار کیفیت و دوام و ماندگاری بالا باعث شده که قیمت بیشتری هم داشته باشد.

از آنجا که هر روش روکش پرسلن برای پاسخگویی به نیازهای منحصر به فرد بیمار ، سفارشی سازی شده است ، قیمت آن متفاوت است. هزینه لمینت دندان با استفاده از تعدادی متغیر از جمله تعداد روکش و نحوه قرارگیری روکش محاسبه می شود.

عوارض لمینت دندان چیست؟

خطرات و عوارض لمینت دندان عمدتا نادر و جزئی تلقی می شوند که با انتخاب دندانپزشک زیبایی خوب و باتجربه میتوان عوارض را به حداقل یا به صفر رساند. برخی از عوارض جزئی این روش عبارتند از:

 • حساسیت دندان (کاملا موقتی است و نهایتا دو هفته طول میکشد)
 • نیاز به تعویض (در شرایط خاص)
 • وارد شدن آسیب به دندان

سایر روش های جایگزین لمینت دندان چیست؟

اگر دندانپزشک زیبایی تشخیص دهد لمینت برای شما مناسب نیست احتمالا توصیه میکند که به دنبال سایر روش های جایگزین این روش باشید:

 • باندینگ دندان
 • تاج دندان
 • بلیچینگ
 • انواع ارتودنسی دندان