Select Page

اگر افراد بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نکنند به مرور لایه‌ای از مواد غذایی بر روی دندان‌ها می‌نشیند که به آن‌ها جرم می گویند که باعث ایجاد بوی بد دهان و پوسیدگی دندان‌ ها می‌شود. جرم‌ها را با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تا حدی می‌توان پاک کرد اما اگر جرم‌ها عمیق‌تر باشند باید زیر نظر دندانپزشک به جرم گیری دندان‌ها پرداخت. منظور از جرم گیری دندان‌ها، پاک‌سازی دندان‌ها و بر طرف کردن زبری آن‌ها با کمک ابزارهای دندانپزشکی است که این رسوب‌ها می‌توانند به رنگ زرد یا قهوه‌ای بر روی دندان‌ها قرار بگیرند. افرادی که چای زیاد می‌نوشند، کسانی که سیگار می‌کشند یا مواد مخدر استعمال می‌کنند بیشتر در معرض جرم گیری دندان‌هایشان قرار دارند.

انواع جرم‌های دندانی

دسته اول جرم‌هایی هستند که بر روی شیار لثه و ریشه دندان چسبیده‌اند.

دسته دوم که در ناحیه طوق و بر روی سطح ظاهری دندان چسبیده شده‌اند.

انواع روش‌های جرم گیری دندان عبارت اند از:

  • جرم گیری دستی

در این روش دندان‌پزشک با کمک ابزاری به‌صورت دستی و با کمک حس لامسه خود، دندان‌ها را جرم گیری می‌کند که این نوع جرم گیری به جرم گیری سطحی نیز شناخته می‌شود زیرا صرفا برای افرادی که جرم دندانی کمی دارند، مناسب است.

  • جرم گیری با دستگاه

در این نوع جرم گیری دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی با کمک ابزارهای التراسونیک اقدام به جرم گیری دندان‌ها می‌کند و از اسپری آب برای شستن جرم و خنک نگه داشتن سر دستگاه کمک می‌گیرد که در این روش چون دندان‌ها هیچ گونه تراشی داده نمی‌شوند بیمار دردی احساس نخواهد کرد.

اگر با وجود برداشتن جرم‌های دندانی عوامل عفونت بر روی بافت لثه قرار داشته باشند با انجام کورتاژ لثه‌ای می‌توان با حذف بافت عفونی و حفظ بافت همبند سالم در لایه‌های زیرین دندان‌ها باعث ایجاد بافت لثه‌ای سالمی بشویم. بعد از انجام جرم گیری دندانپزشک با آغشته کردن دندان‌ها با خمیر مخصوصی و با کمک یک وسیله چرخشی که دارای یک برس است اقدام به بروساژ دندانی می‌کند که باعث حذف رنگ‌ها و لکه‌هایی که چسبندگی زیادی ندارند از روی سطح دندان‌ها می‌شود. در مرحله آخر صیقلی کردن دندان با Airflow  علاوه بر سفید شدن دندان‌ها پلاک‌ها را به طور کامل از بین می‌برد.

 

جرم گیری دندان‌ها-2

عوامل ایجاد جرم بر روی دندان

اگر پلاک‌های میکروبی با مسواک و نخ دندان از بین نروند باعث ایجاد جرم می‌شوند. بی نظمی و نامرتبی دندان‌ها نیز در ایجاد جرم می‌تواند اثر گذار باشد. بالا بودن غلظت چسبندگی بزاق دهان نیز باعث ایجاد جرم می‌شود. خشکی دهان و کاهش ترشح بزاق نیز عامل ایجاد جرم است.

مراقبت‌های بعد از انجام جرم گیری

دندان‌هایتان را با آب نمک رقیق یا دهان شویه تجویز شده توسط دندانپزشک تمیز کنید. در صورت بروز حساسیت دندانی تا یک ماه از خمیردندان ضد حساسیت یا ژل‌های دندان‌های حساس استفاده کنید. از خوراکی‌های ولرم برای نوشیدن استفاده کنید. دندان‌ها را روزی 2 الی 3 بار مسواک بزنید.

هر چند وقت یک‌بار بهتر است جرم گیری کرد؟

هر شش ماه یک‌بار می‌توان جرم گیری کرد که بهتر است سالی یک‌بار برای جرم گیری نزد دندانپزشک خود بروید. بعد از انجام جرم گیری دندان‌ها ممکن است دچار حساسیت دندانی شوید که برای کاهش حساسیت از مسواک و دهان شویه های ضد حساسیت استفاده کنید.

آیا جرم گیری دندان‌ باعث لقی آن‌ها خواهد شد؟

خیر.  زیرا جرم گیری باعث لقی دندان‌ها نخواهد شد بلکه جرم‌ها قبلا باعث تحلیل لثه و بافت نگه دارنده دندان‌ها شده‌اند اما چون جرم دور دندان را احاطه می‌کرده است، بیمار متوجه لقی دندان‌هایش نمی‌شده است.  بعد از جرم گیری چون دیگر جرمی وجود ندارد که فضای میان لثه و دندان را پر کند؛ لثه مورد تحلیل در معرض دید بیمار قرار می‌گیرد؛ در نتیجه افراد احساس می‌کنند که دندان‌هایشان را بر اثر جرم گیری از دست داده‌اند که در واقع دندان از قبل لق بوده است که باید در اسرع وقت به درمان پرداخت.

آیا استفاده خمیردندان جرم گیری برای دندان‌ها می‌تواند مفید باشد؟

خیر.  بهتر است جرم گیری زیر نظر دندانپزشک انجام شود زیرا خمیردندان‌های جرم گیری حاوی مواد ساینده‌ای هستند که با ایجاد خراش بر روی سطح دندان‌ها زمینه را برای تجمع پلاک‌ها فراهم می‌آورند پس بهتر است به صورت روزانه مورد استفاده قرار نگیرند و در صورت لزوم از برندهای معتبر استفاده کرد.

آیا جرم گیری برای دندان‌ها ضرر دارد؟

اگر جرم گیری توسط دندانپزشک و به صورت صحیح انجام شود هیچ گونه ضرری برای دندان‌ها نخواهد داشت.

ممکن است بعد از جرم گیری حساسیت دندانی رخ بدهد که به این دلیل اتفاق می افتد که جرم به صورت یک عایق عمل می‌کرده است و جلوی حس دندان را می‌گرفته است که با برداشتن جرم، دندان‌ها دچار حساسیت می‌شوند که این عارضه بعد از چند روز بر طرف می‌شود.

چه تفاوتی میان بلیچینگ و جرم گیری وجود دارد؟

در جرم گیری هدف دندانپزشک پاکسازی دندان‌ها از املاح رسوب کرده بر روی دندان‌ها است که دندان‌ها در این روش روشن‌تر نمی‌شود بلکه رنگ واقعی دندان آشکار می‌شود. اما بلیچینگ با هدف سفیدتر کردن دندان‌ها انجام می‌شود پس جنبه زیبایی دارد و یکی از کم خطرترین و بهترین روش‌ها برای سفید کردن دندان‌ها است.

چرا باید جرم گیری دندان‌ را انجام دهیم؟

زیرا جرم‌ها باعث تحلیل لثه و بافت نگه دارنده دندان‌ها می‌شوند که به مرور لثه عقب نشینی می‌کند و یک غشای کاذب بر روی دندان‌ها به جای لثه قرار می‌گیرد که با جرم گیری می‌توان از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید: