Select Page

هزینه بلیچینگ دندان چقدر است و وابسته به چه شرایطی است؟ این روزها به همان اندازه که به سلامت دندان‌ها توجه می‌شود به زیبایی آن‌ها هم اهمیت داده می‌شود. بسیاری از مراجعین کلینیک‌های دندانپزشکی از زردی و تغییر رنگ دندان‌های خود شکایت می‌کنند. این تغییر رنگ ممکن است با مسواک زدن و روش‌های روشن کردن خانگی دندان‌ها، اصلاح و برطرف نشود. سفید کردن قطعی دندان‌ها یکی از درمان‌هایی است که توسط دندانپزشکان انجام می‌شود. یکی از روش‌های سفید کردن دندان‌هایی که با درمان‌های دیگر اصلاح نمی‌شوند بلیچینگ دندان است. در این مقاله ضمن معرفی بلیچینگ دندان، هزینه‌های مربوط به انجام این کار را برای شما بیان می‌کنیم.

علت تغییر رنگ دندان‌ها چیست؟

مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها می‌تواند تا حد زیادی از تغییر رنگ دندان‌های شما پیشگیری کند. مواد غذایی که به طور روزانه استفاده می‌شوند تأثیرات مختلفی بر مینای دندان‌ها به جا می‌گذارند. ممکن است رنگ دانه‌های موجود در مواد غذایی به سطح دندان‌های شما بچسبند و رنگ دندان‌ها در دراز مدت تغییر دهند.

هزینه بلیچینگ دندان

چه تغییر رنگ‌هایی با کمک بلیچینگ اصلاح می‌شوند؟

  • تغییر رنگ ناشی از مصرف نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها
  • تغییر رنگ ناشی از استفاده تنباکو و مشتقات تنباکو
  • تغییر رنگ دندان‌ها به دلیل افزایش سن
  • تغییر رنگ ناشی از آبسه یا کیست دهان و دندان
  • تغییر رنگ ناشی از مصرف بعضی از داروها

تغییر رنگ ناشی از مصرف نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها

بعضی از مواد خوراکی و نوشیدنی‌ها ممکن است باعث تغییر رنگ و ایجاد لکه‌هایی روی دندان‌ها شوند. از جمله این مواد خوراکی و نوشیدنی‌ها می‌توان به قهوه، چایی، نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های حاوی رنگ‌های مصنوعی، نوشابه‌های گازدار اشاره کرد.

تغییر رنگ ناشی از تنباکو و مشتقات تنباکو

تنباکو و مشتقات آن می‌توانند تأثیر زیادی بر تغییر رنگ دندان‌های شما داشته باشند. این تغییر رنگ با کمک بلیچینگ دندان‌ها اصلاح می‌شود.

تغییر رنگ دندان‌ها به دلیل افزایش سن

سطح خارجی مینای دندان‌ها با افزایش سن تحلیل می‌رود. تحلیل رفتن مینای دندان‌ها باعث آشکار شدن عاج دندان‌ها می‌شود. عاج دندان‌ها رنگی کدر و مایل به زرد دارد. این زردی به کمک بلیچینگ می‌تواند برطرف شود.

تغییر رنگ ناشی از آبسه یا کیست دهان و دندان

آسیب ناشی از آبسه یا آفت دندان‌ها ممکن است همچنین به مینای دندان‌ها آسیب بزند. این آسیب لایه زیرین مینای دندان‌ها را آشکار می‌کند. این لایه زرد رنگ را می‌توان به کمک بلیچینگ دندان، سفید کرد.

تغییر رنگ ناشی از مصرف بعضی از داروها

داروهایی از قبیل آنتی بیوتیک ها و آنتی هیستامین‌ها، می‌توانند باعث تغییر رنگ دائمی دندان‌های شما شوند. با کمک انجام بلیچینگ دندان می‌توان زیبایی این دندان‌هایی که در اثر مصرف دارو تغییر رنگ داده‌اند را بازگرداند.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان‌ها یکی از روش‌هایی است که دندانپزشکان می‌توانند به کمک آن تغییر رنگ دندان‌ها را اصلاح کنند. اصلاح تغییر رنگ دندان‌ها از طریق از بین بردن و پاک کردن رنگ دانه‌هایی که بر سطح دندان‌ها چسبیده‌اند انجام می‌شود. با کمک بلیچینگ دندان‌ها می‌توان هر تغییر رنگی که در سطح دندان‌ها اتفاق افتاده است را اصلاح کرد.

توجه داشته باشید که تغییر رنگ روکش‌های لمینت، کامپوزیت و ایمپلنت، با کمک بلیچینگ اصلاح نمی‌شوند. در انجام روش بلیچینگ رنگدانه‌های اضافی موجود در سطح دندان‌ها با کمک اکسیژن پراکسید پر می‌شوند. بر خلاف تصور عامه بلیچینگ و سفید کردن دندان‌ها دو فرایند مختلف هستند. هر دو این روش‌ها در جهت سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شوند اما تفاوت‌های زیادی با هم دارند. سفید کردن دندان‌ها فرایندی بسیار ساده بوده که با کمک آن می‌توان لکه‌های موجود بر سطوح خارجی دندان‌ها را از بین برد.

موادی که در سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شوند بسیار شبیه به مواد سفید کننده دندانی هستند که در خمیر دندان‌ها وجود دارند. بلیچینگ دندا، یک فرایند پیچیده‌تر نسبت به سفید کردن دندان‌ها است و تأثیر بیشتری داشته و پر کاربردتر از سفید کردن دندان‌ها است.

انواع روش‌های بلیچینگ دندان‌ها کدام اند؟

بلیچینگ دندان‌ها، با دو روش انجام می‌شود. این دو روش عبارت‌اند از:

  • روش خانگی بلیچینگ
  • روش مطبی بلیچینگ

روش خانگی بلیچینگ، چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام بلیچینگ به روش خانگی ابتدا یک جلسه به مطب دندانپزشکی بروید. در این جلسه دندانپزشک از دندان‌های شما قالب تهیه می‌کند. در جلسه دوم ملاقات با دندانپزشک او قالبی به شما تحویل می‌دهد و به شما آموزش می‌دهد که چه مقدار از مواد بلیچینگ را برای استفاده روی قالب بگذارید. قالب‌های بلیچینگ باید در زمان‌هایی که دندانپزشک توصیه می‌شود استفاده شوند. غلظت موادی که در بلیچینگ خانگی توصیه می‌شود حدوداً غلظت سه تا بیست درصد هیدروژن پراکسید است.

روش مطبی بلیچینگ، چگونه انجام می‌شود؟

در روش مطبی بلیچینگ دندان‌ها  خطاهایی که ممکن است در ترکیب و غلظت مواد مورد استفاده بلیچینگ در منزل صورت بگیر، به حداقل می‌رسد. در مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی با کمک لوازم و ابزار ویژه‌ای، مواد بلیچینگ تهیه می‌شوند. خلوص پراکسید هیدروژن در این روش بالا بوده و چیزی حدود 15 الی 45 درصد است. این خلوص بالای هیدروژن پراکسید به علت استفاده از لوازم و ابزار محافظتی آسیبی به دندان‌های شما وارد نخواهد کرد.

هزینه انجام بلیچینگ دندان چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

همانند سایر روش‌های دندانپزشکی برای بلیچینگ دندان هم نمی‌توان قیمت خاصی تعیین کرد. قمت این کار با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و توسط دندانپزشک تعیین می‌شود؛ اما به طور کلی هزینه انجام بلیچینگ دندان به روش خانگی کمتر از هزینه انجام بلیچینگ دندان در مطب است. این تفاوت قیمت به دلیل هزینه‌های مربوط به قالب گیری و ساخت قالب در لابراتوار است.

هزینه بلیچینگ دندان