Select Page

بلیچینگ دندان در کرج به عوامل مختلفی بستگی دارد که سعی داریم در این مقاله آن را به طور کامل بررسی کنیم . بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگی‌ها و رنگ‌دانه هایی که بر روی دندان است بر طرف می‌شود و باعث سفیدتر شدن دندان‌ها می‌شود.

ماده اصلی بلیچینگ پراکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن رنگ‌دانه های باقی مانده بر روی دندان‌ها می‌شود و در ظرف 30 دقیقه مینای عاج دندان را سفید می‌کند. اگر ضخامت مینای دندان بیشتر باشد باعث سفیدی و شفافیت بیشتر دندان‌ها می‌شود که رنگ‌دانه‌ها می‌توانند با رسوخ به مینای دندان باعث ایجاد لکه سیاه یا قهوه‌ای بر روی دندان‌ها شوند. لاک‌های سفید کننده دندان‌ها که در داروخانه‌ها وجود دارد؛ چون بدون محافظ بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند یا امکان بلعیده شدن آن وجود دارد توسط دندانپزشکان توصیه نمی‌شود زیرا علاوه بر این موارد حاوی ساخارین هستند که برای بدن می‌تواند سرطان زا باشد.

ماندگاری بلیچینگ دندان می‌تواند 1 الی 3 سال باشد که به میزان مراقبت  غذایی بیمار بستگی دارد که بهتر است که بلیچینگ هر چند مدت یک‌بار توسط دندانپزشک انجام شود تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

بلیچینگ دندان در کرج

انواع روش‌های بلیچینگ دندان عبارت اند از

بلیچینگ در خانه

در این روش ابتدا دندانپزشک یک قالب از دندان‌ها می‌گیرد؛ سپس در جلسه بعدی ژل سفید کننده را به همراه یک‌تری به بیمار می‌دهد که دندانپزشک به اندازه‌ای ماده سفید کننده را می‌دهد که باعث سفید شدن دندان‌ها شود و طریقه مصرف آن را نیز به شما آموزش خواهد داد. بهتر است که بیمار مراحل بلیچینگ در خانه را زیر نظر دندانپزشک انجام دهد.

بلیچینگ در مطب

در این روش با استفاده از مواد مخصوصی از لثه محافظت می‌شود، سپس ماده شیمیایی با کمک نور یا گرما بر روی دندان‌ها فعال می‌شود تا باعث سفیدی دندان‌ها شود. نتیجه گیری از بلیچینگ در مطب زودتر اتفاق می افتد اما بهتر است که بعد از بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی بیمار بلیچینگ در خانه را نیز انجام دهد تا بلیچینگ دوام بیشتری داشته باشد.

بلیچینگ با تلفن همراه

این روش تلفیقی از هر دو روش فوق است که ابتدا مواد بلیچینگ را توسط دندانپزشک یا با مراجعه به داروخانه تهیه می‌کنید، دستگاهی را که دارای اشعه است بر روی دندان‌ها قرار می‌دهید سپس با کمک تلفن همراه از طریق برنامه سفید کردن دندان، میزان سفیدی و مدت زمان عمل بلیچینگ را انتخاب می‌کنید.

مراحل استفاده از بلیچینگ در خانه

ابتدا باید با کمک مسواک و نخ دندان، دندان‌ها را تمیز کرد. یک قطره از ژل سفید کننده را بر روی تری بریزید و با نوک سرنگ ماده را در حفره دهانی پخش کنید. قالب‌های ژل سفید کننده را به درستی بر روی دندان‌ها قرار دهید سپس حباب‌هایی را مشاهده می‌کنید که نشانگر روند سفید شدن دندان‌ها هستند که باید طی 10 الی 15 دقیقه بر روی دندان‌ها قرار داده شوند اگر بلیچینگ از قالب بیرون زد به وسیله مسواک خشک لثه را تمیز کنید.

سپس قالب‌ها را از روی دندان برداشته و دندان‌ها را با مسواک بشویید. بعد از طی شدن روند بلیچینک ممکن است دندان‌ها بیش از حد سفید به نظر آیند که بعد از حدود دو هفته به رنگ نهایی دلخواه خود خواهید رسید. بعضی افراد تصور می کنند که گذاشتن بلیچینگ بیش از 15 دقیقه باعث کارایی بیشتر بلیچینگ خواهد شد در صورتی که بلیچینگ تنها در 15 دقیقه می‌تواند اثرگذار باشد.

موارد منع بلیچینگ

بلیچینگ نباید در خانم‌های باردار و شیرده، بیماران حاد قلبی و افراد کمتر از 16 سال مورد استفاده قرار بگیرد. از خوردن خوراکی های حاوی اسید سیتریک در طی درمان خودداری کنید. سرنگ‌های حاوی ژل سفید کننده را در یخچال قرار ندهید.

با بلیچینگ چه اندازه دندان‌ها سفید می‌شوند؟

میزان سفیدی دندان‌ها به عواملی مانند جنس دندان‌ها و مواد رسوب کرده بر روی دندان‌ها بستگی دارد و نتایج برای همه افراد نمی‌تواند یکسان باشد.

قبل از بلیچینگ چه کار باید کرد؟

باید ابتدا به درمان دندان‌های پوسیده پرداخت سپس عمل بلیچینگ را انجام داد.

دندانپزشک ابتدا دندان‌ها را جرم گیری می‌کند سپس با استفاده از بلیچینگ اقدام به سفید کردن دندان‌ها می‌کند که بلیچینگ بر روی دندان‌ها پر شده یا نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل ریشه هیچ گونه اثری نخواهد داشت.

آیا بلیچینگ عوارضی دارد؟

بلیچینگ عوارضی ندارد اما ممکن است بیمار دچار حساسیت دندانی شود که با استفاده از خمیردندان‌های ضد حساسیت این موضوع به زودی برطرف می‌شود.

تفاوت بلیچینگ دندان و لمینت چیست؟

بلیچینگ یک روشی برای سفید کردن دندان‌ها است که با تزریق ماده سفید کننده باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود اما لمینت دندان با هدف پوشاندن عیب‌های دندانی، متناسب با دندان ساخته می‌شود و با کمک چسب مخصوصی بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شود در نتیجه علاوه بر تغییر رنگ دندان، فرم و اندازه دندان‌ها نیز تغییر می‌کند.

چه تفاوتی میان بلیچینگ و جرم گیری دندان‌ها وجود دارد؟

هر دو روش باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شوند اما میزان سفید کردن دندان‌ها متفاوت است که جرم گیری با هدف پاکسازی دندان‌ها از پلاک‌های دندانی اقدام به سفید کردن دندان‌ها می‌کند. بلیچینگ تنها برای سفید کردن دندان‌ها و برای از بین بردن لکه‌های موجود بر روی دندانها استفاده می‌شود که برای افرادی که دندان‌های سالمی دارند و تنها خواستار سفید کردن دندان‌های خود هستند روش بسیار مناسبی است.

قیمت بلیچینگ دندان در کرج

هزینه بلیچینگ با توجه به نوع بلیچینگ (بلیچینگ در مطب و بلیچینگ در خانه) متفاوت است البته بلیچنگ نسبت به سایر روش‌های سفید کردن دندان‌ها هزینه کمتری دارد. قیمت بلیچینگ دندان با لیزر با توجه به تعداد جلسات موردنیاز می‌تواند کمی زیادتر شود.

بلیچینگ دندان در کرج