Select Page

در سال های اخیر توجه افراد به زیبایی چند برابر بیشتر از قبل شده است؛ از این رو متدها و روش های جدید زیبایی روز به روز رشد و گسترش بیشتری پیدا می کند. علم زیبایی شناسی به حوزه دندان پزشکی نیز راه پیدا کرده است؛ به نحوی که یک رشته تخصصی به نام ترمیمی و زیبایی به وجود آمده است و دندانپزشکان بعد از سپری کردن دوره عمومی، می توانند در این رشته تخصصی زیبایی تحصیل کنند و به عنوان متخصص ترمیم و زیبایی دندان فعالیت کنند.

متخصص ترمیم و زیبایی دندان

توجه به زیبایی دندان ها

در گذشته بیشترین تمرکز دندانپزشکان بر روی درمان مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان ها و یا رفع کردن ناهنجاری های دندان و فک بود، اما در سال های اخیر توجه زیادی به جنبه زیبایی و ظاهر دندان ها می شود. بیماران با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی برای رفع مشکلاتی مانند شلوغی و بی نظمی دندان ها، اصلاح فرم و رنگ دندان ها، جایگزین کردن دندان های از دست رفته و… اقدام می کنند.

لبخند زیبا با کمک متخصص ترمیم و زیبایی دندان

گاهی در اولین برخورد با کسی، جذب او می شویم و یا احساس خوبی نسبت به او پیدا می کنیم. طی تحقیقات، اثبات شده است که لبخند افراد یکی از موثرترین و تاثیر گذارترین عوامل در جذب دیگران، به هنگام اولین برخورد است. حتما برای شما هم پیش آمده است که نزد افرادی لبخند می زنند بیشتر احساس راحتی می کنید و به آنها احساس بهتری دارید. اما آیا هر لبخندی جذاب و ایده آل محسوب می شود؟ آیا شما هم به فکر داشتن یک لبخند تاثیرگذار و ماندگار هستید؟ اگر می خواهید با لبخند خود در ذهن افراد ماندگار شوید، متخصص ترمیم و زیبایی دندان شما را در داشتن دندان های متناسب و زیبا، و به دنبال آن یک لبخند دلنشین و جذاب یاری خواهد کرد.

متخصص ترمیم و زیبایی دندان

متخصص ترمیم و زیبایی دندان کیست؟

بعد از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی، رشته های زیادی برای ادامه تحصیل در مقطع تخصص دندانپزشکی وجود دارد. یکی از تخصص های رشته دندانپزشکی، تخصص ترمیمی و زیبایی است که در آن تمام تمرکز دندانپزشک بر روی رفع عیوب و مشکلات ظاهری دندان ها و یا لثه است. به عبارت دیگر هدف دندانپزشک زیبایی، اصلاح طرح لبخند و طراحی یک لبخند بی نقص برای بیماران است.

خدمات ترمیمی و زیبایی دندان ها

به طور کلی هدف از دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، اصلاح ظاهر و فرم دندان های بیماران، درمان مشکلات لثه و یا بازسازی و جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. برخی از خدماتی که متخصص ترمیم و زیبایی دندان ارائه می کند شامل:

حل مشکلات لثه

از جمله مشکلات لثه، لبخند لثه ای یا Gummy smile  است. اصولا گفته می شود حالت ایده آل این است که به هنگام لبخند زدن بیشتر تاج دندان ها مشخص شده و تنها حدود یک یا دو میلی متر از لثه ها دیده شود. اما تاج دندان های برخی از افراد بیش از اندازه توسط لثه پوشیده شده است، به نحوی که به هنگام لبخند زدن، لثه های آنها بیش از اندازه دیده می شود و تاج دندان ها طول مناسب و ایده آلی ندارد. یکی از کارهایی که متخصص ترمیم و زیبایی دندان انجام می دهد، جراحی لثه و افزایش طول تاج دندان است.

تنظیم میدلاین

به خط وسط دو دندان سانترال، میدلاین می گویند. در اصل گفته شده که در حالت ایده آل باید این میدلاین با خطی که به صورت فرضی از صورت عبور کرده و صورت را به دو نیمه مساوی تقسیم می کند، منطبق باشد. گاهی انحرافاتی در این میدلاین وجود دارد که متخصص ترمیم و زیبایی دندان، اقدام به اصلاح آن می کند.

ترمیم دندان های آسیب دیده

گاهی ممکن است دندان های قدامی برخی از افراد آسیب ببیند، مثلا بخشی از تاج دندان بشکند و آسیب ببیند. از آنجایی که دندان های قدامی به هنگام لبخند زدن یا صحبت کردن، دیده می شوند، رفع این مشکل اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد، متخصص زیبایی با استفاده از موادی مانند کامپوزیت این مشکلات را ترمیم می کند و فرم دندان ها را بهبود می بخشد.

اصلاح رنگ دندان ها

گاهی دندان ها به دلایل مختلفی مانند مصرف سیگار، به مرور زمان تغییر رنگ داده و زرد رنگ می شوند. همچنین گاهی به دلیل مصرف بعضی از داروها، دندان ها لکه دار می شوند. همه ما قبول داریم که دندان های زرد شده و یا لکه دار وجهه خوبی به لبخند ما نمی دهد؛ از این رو متخصص زیبایی با روش هایی مانند بلیچینگ و یا استفاده از کامپوزیت و یا ونیر ها، اقدام به اصلاح رنگ دندان های بیمار می کند.

جایگزین کردن دندان های از دست رفته

همان طور که می دانید دندان های قدامی بیشتر در معرض دید هستند؛ از این رو اگر بیماری، یکی از دندان های جلویی خود را از دست بدهد، تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی او خواهد داشت. روش های زیادی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته وجود دارد. مثلا استفاده از ایمپلنت ها برای جایگزینی دندان از دست رفته، و یا جایگزینی آن با استفاده از بریج یا پل دندانی.

بریج یا پل دندانی چیست؟

بریج دندانی شامل سه یا چند دندان است که به طور مصنوعی ساخته می شوند. این دندان ها بهم متصل هستند. به عبارتی دندانپزشک از دو دندان که در دو طرف فضای خالی قرار دارند، به عنوان پایه ای برای جایگزینی دندان از دست رفته استفاده می کند.

تفاوت دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

برخی از خدمات دندانپزشکی، مانند ترمیم دندان، با استفاده از روکش و ونیر و یا فرم دادن دندان ها به کمک کامپوزیت، هم جنبه درمانی و هم جنبه زیبایی دارد.

در واقع هدف از دندانپزشکی ترمیمی، ترمیم و اصلاح دندان ها جهت بهبودی آنها و جلوگیری از افزایش حجم مشکلات و پوسیدگی ها است. بعد از انجام این اقدامات، زیبایی دندان ها هم به دنبال آن تامین می شود.

اما هدف اصلی متخصصان زیبایی، اصلاح طرح لبخند است و تمرکز آنها بیشتر بر روی جنبه های زیبایی دندان ها است. اما به طور کلی اقدامات زیبایی و ترمیمی در یک راستا هستند و هدف مشترکی را دنبال می کنند.