Select Page

امروزه دندانپزشکان نه تنها به درمان و ترمیم دندان توجه دارند؛ بلکه زیبایی دندان یکی از اهداف آنها به شمار می رود. روش های ترمیم و زیبایی دندان همگی با هدف طراحی لبخند زیباست و هزینه آن به مواد، تجهیزات و دستمزد دندانپزشک و نوع درمان بستگی دارد.

همه افراد مایلند دندان هایی به فرم دلخواه داشته باشند. بعد از اینکه مشکلات دندانی تشخیص داده شد دندانپزشکان برای ترمیم آن اقدام خواهند کرد.درمان پوسیدگی نیز یکی از این اقدامات است. در حال حاضر، چند سالی است که علاوه بر درمان مشکلات و ناهنجاری ها، زیبایی دندان ها نیز توجه دندانپزشکان را به خود جلب کرده است. این متخصصان، از تجهیزات و مواد مختلفی همچون لمینت و روکش برای زیباتر کردن دندانها استفاده می کنند.

امروزه پیشرفت زیادی در حوزه زیبایی و ترمیم دندان به وجود آمده است. در واقع می توان گفت زیبایی زیرمجموعه و تخصص عمده دانش دندانپزشکی نوین است که با کمک تکنیک ها و تجهیزات خاص اقدام به زیباسازی دندان ها و طرح لبخند می کند. بدین منظور متخصصان باید با تکنیک ها و روشهای ترمیم و زیبایی دندان آشنایی کامل داشته و متناسب با ویژگیهای فردی بیمار و نوع دندان بهترین نتیجه را از اقدامات بگیرند. همچنین از مهارت بالایی در این حوزه برخوردار باشد. متخصص زیبایی دندانپزشکی، کسی است که برای بهبود کیفیت و اصلاح ظاهر فعالیت کرده و علاوه بر ترمیم، به زیبایی دندان ها  نیز توجه ویژه ای می کند.

زیبایی دندان با استفاده از کامپوزیت

درمان های زیادی برای زیبای دندان ها وجود دارد که در این جا سعی داریم برخی از آنها را معرفی کرده و به اختصار توضیحاتی در خصوص آنها ارائه دهیم.

روش های ترمیم و زیبایی دندان 

زیبایی دندان با استفاده از کامپوزیت

بعضی از درمان های زیبایی باعث بالا بردن سلامت دهان و دندان می شود. مثلاً پر کردن دندان با مواد سرامیکی در مقایسه با آمالگام ظاهر بهتری به دندان داده و میزان کمتری از مینای دندان تراش داده می شود. در دندانپزشکی زیبایی موادی به دندان اضافه یا از آن کم می شود. بدین منظور در دنداپزشکی از اقدامات غیر قابل بازگشت روی دندان ها  خودداری می شود. در این روش مواد همرنگ دندان بوسیله چسب مخصوص به سطح جلوی دندان چسبانده می شود.

اگر دندان ها بقدر جزئی کج باشند، بدون استفاده از ارتودنسی و با کمک کامپوزیت می توان ظاهر نامناسب آن ها را مخفی نمود. کامپوزیت شبیه روکش دندان ولی از آن ها زیباتر و مستحکم تر است و آسیبی به بافت دندان وارد نمی آورد. کامپوزیت ها ویژگیهای زیادی دارند که همین امر سبب شده است در دنانپزشکی زیبایی مورد استقبال قرار گرفته و بیماران رضایت کاملی از کامپوزیت داشته باشند.

زیبایی دندان با استفاده از لمینت های سرامیکی

لمینت های سرامیکی، لایه هایی از سرامیک هستند که عیوبی از قبیل تغییر رنگ دندان را پوشانده و سبب زیبایی آن ها می شوند. در استفاده از لمینت قسمتی از مینای دندان باید تراش داده شود. در واقع ونیرها لایه های بسیار نازکی هستند که برای برطرف کردن ترک ها و شکستگی های دندان روی آنها قرار می گیرند و سبب زیبا کردن ظاهر آنها می شوند. ونیرها از جنس پرسلین یا رزین کامپوزیت هستند. رزین مایعی است که می تواند به جامدی سخت تبدیل شود.

پیوند قوی آن با دندان و همرنگ بودن با دندان، سبب کاربرد زیاد آن در دندانپزشکی شده است. ونیرها بطور مستقیم توسط دندانپزشک روی دندانها قرار گرفته و شکل داده می شوند و اشعه ای مخصوص آنها را محکم به دندان می چسباند. نوع دیگر ونیرها سرامیکی یا لمینت هستند که بر اساس قالب دندانهای بیمار در لابراتوار تهیه و روی دندان ها چسبانده می شود. لمینت کردن در چند جلسه و کامپوزیت در یک جلسه انجام می شود.

نقش روکش دندان در زیبایی

دندان هایی که آسیب های وارده بر آن ها تقریباً بیشتر است را می توان ترمیم و زیباتر کرد. روکش  در مقایسه با ونیرها کارآیی کمتری در زیبایی دندان دارند؛ اما می توانند سطح بیشتری از دندان را پوشش دهند و هزینه شان نیز کمتر است؛ به همین سبب بیشتر مورد استقبال قرار دارند. روکش همانند بریج، دندان های شکسته و ترک خورده را درمان کرده و به شکل طبیعی در می آورد. روکش های سرامیکی طی یک جلسه می توانند روی دندان نصب شوند. آنها همچنین در پرکردگی های بزرگ نیز کاربرد دارند.

روش های ترمیم و زیبایی دندان 

استفاده از پل های بین دندانی یا بریج

یکی از تکنیک های دیگر زیبایی و ترمیم دندان، بریج ها هستند. در این روش درمان روکش به شکل پل نصب می شود تا موجب پیوستگی دندان ها شود. این کار با کمک دو دندان کناری انجام می شود. بریج ها تنها جنبه زیبایی ندارند. در مقایسه با ایمپلنت و ارتودنسی، از لحاظ اقتصادی مقرون بصرفه تر و اجمالی تر بوده و بدون ایمپلنت یا ارتودنسی می توانند سبب بهبود وضعیت آنها شوند.

ایمپلنت ها

هر گاه به هر دلیلی یکی از دندانها دچار مشکل شده و بیفتد، مشکل بزرگی در زیبایی دندان ها بوجود خواهد آمد. ایمپلنت ها در این هنگام می توانند این مشکل را جبران کرده، فضای خالی را پر نموده و ظاهر دهان را زیباتر کنند. البته لازم به ذکر است که ایمپلنت بیشتر در جهت بهبود و اصلاح مشکلات دندانی است؛ اما نقش آن در زیبایی نیز بی تأثیر نیست.

روش های ترمیم و زیبایی دندان 

جراحی و درمان های زیبایی لثه

لثه ها نقش بسزایی در زیبایی دندانها دارند. گاهی اوقات لازم است برای تنظیم ارتفاع زیبایی، عمل جراحی لثه انجام شود. دندانپزشک این عمل را جهت اصلاح یا ایجاد طرح لبخند انجام می دهد.

بلیجینگ یا سفید کردن دندان ها

عوامل زیادی در رنگ، ظاهر و سلامت دندانها دخیل هستند. دندان های سفید نشانگر بهداشت و سلامتی دهان و دندان است. بلیجینگ دندان راهکاری برای چند درجه سفیدتر کردن دندانها بوده و منجر به زیبایی دندان ها می شود. در بلیچینگ که به منظور سفید کردن دندانهاست لکه دندانها از بین می رود. تغییر رنگ مینای دندان که به علل مختلفی همچون قهوه، چای، سیگار، ارث و بالا رفتن سن نیز می تواند اتفاق بیفتد با این روش قابل درمان است. این کار توسط ماده سفید کننده انجام می شود و هر جلسه 45 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

باندینگ دندان برای زیبایی

به چسباندن کامپوزیت و انواع ترمیم های رزینی به دندان گفته می شود که با استفاده از باندینگ صورت می گیرد. باندینگ به رنگ دندان بوده و فضاهای خالی را پر می کند. همچنین برای تغییر رنگ دندان نیز استفاده می شود.

  • پر کردن دندان با کامپوزیت
  • تعویض آمالگام با تکینک باندینگ
  • اصلاح لب پریدگی دندانها
  • پوشاندن لثه
  • بلند کردن دندانها
  • اصلاح شکل دندان
  • اصلاح طرح لبخند

دندانپزشک زیبایی علاوه بر افزایش عملکرد دهان و دندان بر جنبه های زیبایی آن نیز تمرکز دارد که با روش های ذکر شده در بالا، به انجام آن می پردازند.