Select Page

جهت آشنایی با لمینت جدید دندان ، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

آیا تا به حال در مقابل آینه به دندان های خود دقت کرده اید؟ آیا دندان هایتان را موقع لبخند زدن تماشا کرده اید؟ شاید شما بگویید که من از دندان های خود کاملا راضی هستم و دندان هایم جلوه زیبایی به لبخند من می دهند، اگر چنین دندان هایی دارید، خوشا به حالتان!

زیرا بسیاری از افراد چنین نظری در مورد دندان های خود ندارند؛ ممکن است موقع خندیدن متوجه این موضوع شده باشید که مثلا دندان های کسی بیش از اندازه زرد رنگ است، و یا لکه های قهوه ای بر روی دندان ها وجود دارد، حتما شما هم موافق هستید که دندان های بهم ریخته و شلوغ و یا نامتناسب، لبخند افراد را نازیبا می کند.اما راه چاره چیست؟

لمینت جدید دندان

لمینت جدید دندان

راه حل های اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند، به مجموعه اقدامات دندان پزشکی گفته می شود که بر روی دندان ها صورت می گیرند؛ تا عیب های آنها مثلا رنگ نا مناسب یا کجی و بهم ریختگی، و یا وجود فاصله بین دندان ها را اصلاح کنند، تا لبخند فرد در نهایت بی عیب و نقص به نظر برسد.

در گذشته برای اصلاح دندان ها، از روش روکش کردن استفاده می شد، این روش هم اکنون هم استفاده می شود؛ اما نکته قابل توجه در مورد آن این است که ظاهر خیلی زیبا و طبیعی ندارد و نیز ممکن است دوام آن خیلی هم زیاد نباشد.

روش بهتر نسبت به روکش کردن دندان ها، استفاده از کامپوزیت است، کامپوزیت ها طیف رنگی وسیعی دارند، به خوبی پالیش می خورند و پرداخت می شوند و نیز هزینه زیادی برای بیماران نخواهند داشت؛ اما در کنار چنین مزایایی، کامپوزیت ها ممکن است استحکام بالایی نداشته باشند و نیز به مرور دچار تغییر رنگ شوند.

استفاده از لمینت برای اصلاح طرح لبخند

در چند سال اخیر استفاده از لمینت ها، برای اصلاح طرح لبخند و داشتن یک لبخند زیبای هالیوودی، بسیار مورد توجه قرار گرفته و رایج شده است. اما باید بدانید که لمینت دندان ها هم از گذشته تا کنون تغییراتی داشته اند و با به کار بردن لمینت های جدید، حداکثر تمرکز دندان پزشکان، روی بالابردن تطابق کار و ظاهر بسیار طبیعی است، به علاوه تلاش شده که برای تهیه لمینت ها، دندان ها حداقل تراش را بخورند تا بافت مینای آنها بیشتر حفظ شود.

روش سنتی تهیه لمینت های سرامیکی

یکی از رایج ترین روش تهیه لمینت های سرامیکی، روشی سنتی است؛ به این ترتیب که دندان پزشک ابتدا دندان های مورد نظر را تراش داده، و سپس بعد از آماده کردن آنها، از دندان ها قالبی تهیه می کند، تا با استفاده از پودر پرسلن(سرامیک) و به روش دستی و پخت در کوره های مخصوص دندان پزشکی، به طور اختصاصی برای هر دندان لمینت آن آماده شود.

این کار ممکن است زمان زیادی را از بیماران و نیز دندان پزشک بگیرد، شاید شما مجبور باشید که چندین جلسه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید، و نیز برای آماده شدن لمینت خود هفته ها انتظار بکشید.

همچنین از آنجایی که تمامی مراحل کار به صورت دستی انجام می شوند، ممکن است دقت کافی را نداشته باشند، مثلا ممکن است اندازه گیری ها و پیش بینی ها برای فضای لمینت به درستی انجام نشود و خطا داشته باشد.

لمینت جدید دندان

لمینت جدید دندان

روش های جدید لمینت

ورود خدمات و روش های دیجیتالی، علم پزشکی و دندان پزشکی را دگرگون ساخت، و به کارها سرعت چند برابری بخشید. دندان پزشکی دیجیتالی از حدود سال 1980 برای اولین بار اختراع شد، و طی چند سال اخیر در کشور ما توسعه زیادی یافته است.

در این روش با صرف زمان اندک، و با سرعت و دقت بالایی، می توان لمینت های سرامیکی با ظاهر بسیار طبیعی و دوام و استحکام بالا تهیه کرد. این روش که در مقایسه با روش های سنتی برای ساخت لمینت، مزایای بسیار زیادی دارد از دستگاه دیجیتالی جدیدی به نام CAD CAM استفاده می کند؛ که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت می کنیم.

مراحل ساخت لمینت سرامیکی با روش جدید

در روش جدید برای ساخت لمینت سرامیکی، از دستگاه های دیجیتالی استفاده می شود، این دستگاه ها با استفاده از یک اسکنر سه بعدی، ابتدا تصاویر سه بعدی از چهره فرد، لبخند او و نیز وضعیت دندان ها از بیرون و نیز داخل دهان اسکن کرده، سپس به طراحی لمینت ها دقیقا مطابق چهره فرد و دندان های او می پردازد، و حتی نتیجه نهایی کار را به صورت مجازی، طراحی کرده و بر روی مانیتور برای بیمار نمایش می دهد.

بعد از تصویر برداری، دستگاه با دقت زیادی شروع به طراحی لمینت ها می کند، و سپس با استفاده از پرینترهای سه بعدی که میلینگ ماشین هایی هستند که توسط سیستم CAD CAM حمایت می شوند، در مدت زمان کوتاهی لمینت ها آماده می شوند.

لمینت جدید دندان

لمینت جدید دندان

مقایسه روش جدید ساخت لمینت با روش سنتی آن

در روش سنتی ساخت لمینت، ابتدا به صورت دستی از دندان ها قالب گیری صورت می گرفت، که این قالب گیری و محاسبات بعد از آن ممکن بود دارای خطاهایی باشد و خیلی با دقت انجام نشود؛ اما در روش جدید ساخت لمینت، از دستگاه های دیجیتالی با دقت بسیار بالا و اسکنرهای سه بعدی استفاده می شود، که بسیار دقیق هستند و احتمال خطا در آنها خیلی کم است.

همچنین این دستگاه ها، تمامی جزئیات چهره افراد را در نظر می گیرند، تا بهترین لبخند را متناسب با چهره هر فردی، برای او طراحی کنند. به علاوه تمامی این فرآیندها با حداکثر سرعت انجام می شود و زمان خیلی زیادی از شما نمی گیرد، در حالی که برای آماده شدن لمینت ها به روش سنتی شما باید مدت نسبتا زیادی انتظار می کشیدید.

دلیل این تفاوت ها در این موضوع است که دخالت عامل انسانی در طراحی و ساخت لمینت های جدید کاهش پیدا کرده است، و بیشتر کارها به دستگاه ها و ابزارآلات دقیق دیجیتالی سپرده شده اند.

سخن آخر

اگر می خواهید دندان پزشک شما برایتان یک طرح لبخند بی نقص، و دقیقا مختص خودتان طراحی کند، و دوست دارید که سایرین را با لبخند بی نظیر خود تحت تاثیر قرار دهید، روش های جدید دیجیتالی راهی مطمئن و عالی برای شما جهت رسیدن به خواسته تان خواهد بود.