Select Page

اگر شما هم علاقه مند به آشنایی با لمینت دندان جلو هستید، لطفا با ما همراه باشید.

لمینت لایه ای نازک از مواد است که متناسب با فرم و ویژگی های هر فرد ساخته و به دندان ها چسبانده می شود. لمینت ها اغلب اوقات با رنگ های طبیعی ساخته می شوند که تقریباً شبیه به رنگ دندان است و در بخش جلوی دندان ها استفاده می شود تا سبب زیباتر شدن لبخند شوند.

لمینت ها نیز همانند دندان طبیعی قادرند نور را بازتاب کنند. درخشندگی آنها نیز همانند دندان طبیعی است. برای اینکه ظاهر لمینت تا حد زیادی مطابق دندان ها باشد باید فاکتورهایی مثل اندازه، رنگ، طول، تراز بودن و شفافیت لمینت در نظر گرفته شوند.

انواع لمینت دندان

بطور کلی دو نوع لمینت وجود دارد:

  • لمبنت سرامیکی
  • لمینت کامپوزیتی

هر کدام به روش متفاوتی ساخته می شوند؛ اما کاربرد هر دو تقریبا مشابه یکدیگر است. هر دو لمینت مشکل ظاهری دندان را ترمیم کرده و آنها را زیبا نشان می دهند. در لمینت سرامیکی از لایه ای نازک و محکم به نام سرامیک استفاده شده که جایگزین مینای دندان می شود.

لمینت کامپوزیتی مرکب از چند لایه نازک و محکم است که این هم جایگزین مینای دندان بحساب می آید. لمینت ها برای زیبایی و درمان تجویز شده و شکل، رنگ، اندازه و تعداد آنها می تواند بر طبق سلیقه فرد باشد. بیشتر مواقع تنها بخشی از دندان ها که هنگام لبخند نمایان می شوند، لمینت شده و تعداد آن در افراد مختلف، متفاوت است.

لمینت دندان جلو

لمینت دندان جلو

لمینت دو دندان جلو

اگر هدف اصلاح طرح لبخند باشد، عموماً لازم است 10-8 واحد از دندان های فرد لمینت شوند؛ اما گاهی اوقات می توان فقط 2 دندان جلو را لمینت کرد و به نتیجه دلخواه رسید. لمینت در اکثر مواقع تنها برای فک بالا انجام می شود؛ اما می توان فک پایین را نیز لمینت کرد. رنگ و میزان سفیدی لمینت سلیقه ای بوده و فرد درجه سفیدی آن را انتخاب می کند. گاهی اوقات دندانپزشک تشخیص می دهد که تنها دو دندان جلو نیاز به لمینت دارند و بقیه دندان ها لازم نیست اصلاح شوند.

در این صورت تنها این رنگ آن هاست که با هم متفاوت است. در این هنگام می توان با بلیچینگ بقیه دندان ها را سفید و همرنگ دندان های لمینت شده کرد. ماندگاری و طول عمر این دندان ها 10-5 سال بوده و با مراقبت های ساده و روزمره می توان طول عمر آنها را بالاتر هم برد.  در حالت معمولی 10-8 دندان لازم است لمینت شوند؛ اما برای تغییر اساسی و داشتن دندان های بی عیب و نقص و سفید لازم است تعداد بیشتری از دندانها لمینت شوند و تنها لمینت دو دندان جلو کافی نیست.

لمینت دندان جلو

در افرادی که دندان های سالمی داشته و سفیدی دندان خود را حفظ کرده و مراقب سلامت دندان های خود بوده اند، لازم نیست که همه دندانها لمینت شوند و تنها لمینت دو دندان جلو می تواند تغییر قابل توجهی در چهره ایجاد کند.

با تشخیص پزشک اگر لمینت دندان جلو کافی باشد خود فرد نوع لمینت را انتخاب می کند که از نوع کامپوزیتی باشد یا سرامیکی. بیشتر اوقات از کامپوزیت برای دندان جلو استفاده می شود و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر است. در واقع باید گفت روش هر لمینت متفاوت از دیگری است.

بعنوان مثال لمینت سرامیکی در لابراتوار ساخته می شود و به زمان بیشتری برای ساخت نیاز دارد؛ اما لمینت کامپوزیتی در مدت زمان کوتاهتر و در مطب ساخته می شود. طول عمر لمینت سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت بیشتر است.

لمینت دندان جلو

لمینت دندان جلو

تفاوت لمینت و روکش دندان

لمینت بمنظور زیبایی است و تنها سطح جلوی دندان را می پوشاند؛ اما روکش در جهت استحکام دادن به دندان بوده و کل سطوح و تاج دندان را می پوشاند. برای روکش کردن دندان لازم است دندان ها تراش داده شود؛ اما در لمینت سرامیکی نیازی به تراش زیاد نیست و در لمینت کامپوزیتی دندان اصلا تراش داده نمی شود.

آیا لمینت به دندان آسیب وارد می کند؟

لمینت کامپوزیتی نه تنها به دندان آسیب نمی زند، بلکه اگر دندان ساییده شده باشد و یا دچار ترک خوردگی باشد، بعلت باند شدن با مینای دندان از آن محافظت هم می کند. در لمینت سرامیکی چون تراش دندان جزئی است آسیبی به دندان وارد نمی شود.

مراقبت از لمینت دندان

لمینت دندان جلو

لمینت دندان جلو

در مراقبت از لمینت نباید با دندان جلو مواد خیلی سفت را فشار داد. افراد زیادی مایلند تنها یک یا چند دندان را که لب پر شده یا شکسته شده است را لمینت کنند و برخی دیگر برای طرح لبخند تمایل دارند 8-6 دندان خود را لمینت کنند.

معمولاً استفاده از 8 لمینت برای دندان های جلو مناسب است؛ اما اگر کسی بخواهد تنها یک یا دو دندان خود را لمینت کند امکان پذیر است. دوام و طول عمر لمینت سرامیکی به نحوه مراقبت از دندان ها بستگی داشته و با رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و معاینات دوره ای هر 6 ماه یکبار می توان عمر لمینت های سرامیکی را تا 15 سال افزایش داد.

بعد از نصب لمینت باید از گاز زدن چیزهای سفت، دندان قروچه و جویدن ناخن پرهیز کرد. لمینت ها نیز به اندازه دندان های طبیعی نیاز به مراقبت دارند.

کاربرد لمینت سرامیکی

  • یک یا چند دندان زرد شده باشد.
  • دندان ها لب پر و یا شکسته باشند.
  • دندان ها کج باشند.
  • یک یا چند دندان کوتاه تر از بقیه باشند.

در تمام موارد گفته شده می توان بدون عمل جراحی و با استفاده از لمینت سرامیکی آنها را اصلاح کرد. و آنها را با بقیه دندان ها، هم تراز کرد. اگر فاصله بین دندان ها نیز موجب آزار شماست بدون استفاده از براکت و با کمک لمینت سرامیکی می توان آن را درمان کرد.

اگر تنها یکی از دندان ها دچار مشکل بوده و نیاز به اصلاح داشته باشد در این صورت برای متناسب کردن آن با بقیه دندان ها می توان از لمینت سرامیکی استفاده نمود. لمینت راهکاری مناسب برای بهبود ظاهر و زیباسازی دندان ها است. لمینت های سرامیکی راحت و سریع روی دندان نصب شده و هر گونه عیب و نقص دندان ها را رفع می کنند.

لمینت از پیشرفت های چشمگیر در حوزه دندانپزشکی زیبایی است و به بیماران کمک می کند تا مشکلات دندانی خود را برطرف کنند. با لمینت می توان دندان های پیشین را زیباتر و جذاب تر نمود.