Select Page

آیا شما چیزی پیرامون دندانپزشکی شبانه روزی می دانید؟ برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

چه موادی در هنگام روکش دندانها استفاده می شود؟

متخصص ترمیم دندان باید با مواد لازم برای هر یک از موارد آشنا باشد و دانش گسترده ای داشته باشد. شکشتن دندان ها نتیجه ضربه، تصادف یا گاز گرفتن اجسام سخت است و مواد بسیار محکمی وجود دارد که می تواند دندان را به حالت طبیعی خود برگرداند و این موضوع به مهارت و دقت کار یک متخصص ترمیم دندان نیز مربوط می شود.

فرآیند پانسمان دندان و تطبیق موادی که در ترمیم دندان دخیل است یا در حضور بیمار روی صندلی دندانپزشک انجام می شود. یا با اندازه گیری و آماده سازی پانسمان در آزمایشگاه و سپس چسباندن آن به دندان وهدف از پوشش این است که ابتدا از دندان محافظت کنید و سپس امکان فعال شدن نیروی زیادی بر روی دندان بدون وجود آن وجود دارد. البته گچ دندان آسیب دیده حاوی عناصر بسیار قوی است که می تواند شوک و نیروی فوق العاده ای را که از بسته شدن فک ها به وجود می آید جذب کند.

دندانپزشکی شبانه روزی

دندانپزشکی شبانه روزی

رایج ترین انواع پانسمان های دندانی که دندانپزشکان استفاده می کنند کدامند؟

اکثر روکش های شناخته شده ای که دهه ها مورد استفاده قرار می گیرند روکش های روی است که با نام علمی ( PFM ) شناخته می شود. این روکش بر پایه فلز محکم روکش شده با روی است که به دندان فرم زیبایی و صاف می دهد و تکنسین دندانپزشکی این روکش ها را در آزمایشگاه ساخته و آماده می کند. بسیاری از فلزات صیقلی وجود دارد که به عنوان پایه ای برای پوشش قرار می گیرند.

در گذشته از طلا استفاده می شد ، اما امروزه به موضوع فرمولاسیون و موادی تبدیل شده است که از مواد بسیار گسترده ای استفاده می شود و نیاز به یک بحث جداگانه ای دارد. اما مهارت دکتر در مناسب بودن مواد برای هر یک از مواردی است که نیاز به درمان دارد ترکیبات آرایشی و بهداشتی که از ترکیبات سرامیکی و زیرکونیایی رایج امروزه و همچنین فرمولهای غیر فلزی و دیگر ترکیب شده اند.

ترمیم دندان یکی از روش هایی است که برای جایگزینی دندان های از دست رفته یا ترمیم قسمت های از دست رفته ساختار دندان استفاده می شود و ساختار دندان ممکن است به دلیل پوسیدگی دندان یا شکستگی دندان از بین رفته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ترمیم دندان ، و گزینه های موجود برای آن مقاله زیر را دنبال کنید.

دلایل ترمیم دندان

ترمیم دندان به ارتقا  سلامت دندان کمک می کند. زیرا می تواند باعث پر شدن فضای خالی دهان و پر کردن شکاف هایی شود که محلی برای رشد باکتری ها است.

دندانپزشکی شبانه روزی

دندانپزشکی شبانه روزی

دندان های از دست رفته نیز به دلیل نبود فضای کافی برای جویدن دندان ها، فشار بیشتری به دندان های طبیعی باقی مانده وارد می کنند.

گزینه های ترمیم دندان بسیار زیاد است و تصمیم گیری به عوامل مختلفی از جمله عوامل مالی ، وضعیت دندان ها و سلامت عمومی شما بستگی دارد.

چگونه می توان دندان ها را ترمیم کرد؟

گزینه های زیادی برای ترمیم دندان وجود دارد و پزشک بعد از معاینه نوع ترمیم مورد نیاز را تعیین می کند و این گزینه ها ممکن است موارد زیر را تشکیل دهد:

پرکننده های دندان

پرکننده های دندان متداول ترین نوع ترمیم دندان هستند و می توان از آلیاژهای فلزی طلا یا نقره آمالگام برای پرکردن دندان یا مواد پلاستیکی رنگی به نام پرکردن رزین کامپوزیت استفاده کرد.

تاج دندان

تاج های دندانی وسایل دندان شکلی هستند که برای بازیابی شکل ، اندازه ، استحکام و ظاهر آن ، نگه داشتن بریج دندان در جای خود و یا پوشاندن دندان کاشته شده ، روی دندان قرار می گیرند.

پل دندانپزشکی یا  Bridges

پل های دندانی وسایلی هستند که برای پر کردن شکاف ناشی از یک یا چند دندان از دست رفته طراحی شده اند. پل ها را می توان از هر دو طرف با تاج ثابت کرد و به طور دائمی در جای خود ثابت می شود.

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت دندان روشی است که با هدف کاشت دندان های جایگزین انجام می شود. کاشت ها در واقع یک پست کوچک ساخته شده از فلز است که در جای استخوان دندان در جای استخوان قرار می گیرد. ایمپلنت با یک دندان جایگزین به نام تاج پوشانده شده است.

دندان مصنوعی

این یک جایگزین متحرک برای دندانهای از دست رفته و بافتهای اطراف است. گاهی اوقات از رزین اکریلیک با لوازم جانبی فلزی ساخته می شود. یک پروتز کامل جایگزین تمام دندان ها می شود. پروتزهای جزئی در برخی دندانهای طبیعی وجود دارد و با گیره های فلزی متصل به دندانهای طبیعی نگهداری می شود.

دندانپزشکی شبانه روزی

دندانپزشکی شبانه روزی

نکاتی برای حفظ سلامت دندان ها

برای مراقبت از دندانها و جلوگیری از بروز مشکلات ، انجام اقدامات صحیح هر روز ضروری است. در اینجا چند نکته برای حفظ سلامت دندانها ذکر شده است:

  • هرگز بدون مسواک زدن به رختخواب نروید.
  • دندانها را به درستی مسواک بزنید.
  • تمیز کردن زبان را فراموش نکنید.
  • از خمیر دندانهای حاوی فلوراید استفاده کنید .
  • دندان های خود را روزی یک بار با نخ دندان مسواک بزنید تا از شر باقی مانده باقی مانده بین دندان ها خلاص شوید.
  • از دهان شویه مناسب استفاده کنید.
  • پس از هر وعده غذایی روزانه مقدار کافی آب بنوشید ، زیرا این امر می تواند باعث از بین رفتن برخی از تأثیرات منفی غذاها و نوشیدنی های چسبناک و اسیدی بر روی دندان ها شود.
  • غذاهای شیرین و اسیدی که به دندان آسیب می رسانند را محدود کنید.
  • مراجعه منظم به دندانپزشک.

منبع: ideal.clinic