Select Page

اگر شما هم علاقه مند هستید تا بدانید که ترمیم دندان چیست ؟، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

ترمیم دندان چیست ؟

ترمیم دندان یکی از تخصص های دندانپزشکی است. شاید با توجه به اینکه متخصص ترمیم دهان و دندان از طریق تخصص خود بسیاری از کارهای دیگر مانند بیماری های پریودنتال، جراحی و موارد دیگر را تخصص داشته باشد  و بتواند آنها رو برطرف کند.

متخصص ترمیم دهان و دندان مانند یک “مهندس” است که برنامه کاری خاصی را برای پروژه ترمیم دهان و دندان تنظیم می کند. این برنامه مداخله در سایر تخصص ها مانند ریشه، ارتودنسی و سایر تخصص ها را ضروری می کند و به نوبه خود متخصص ترمیم به صاحبان سایر تخصص ها دستورالعمل می دهد. ویژگی متخصص ترمیم در مقابل دندانپزشک سنتی این است که متخصص ترمیم دندان هر یک از موارد را تشخیص می دهد، برنامه خاصی را برای درمان تهیه می کند و آن را با دقت بسیار بالا اجرا می کند. ضمن اینکه از راحتی بیمار، ظاهر دهان او مراقبت می کند.

ترمیم دندان چیست

ترمیم دندان چیست

ترمیم دندان

ترمیم دندان یکی از قدیمی ترین تخصص های دندانپزشکی است – اگرچه برخی از افراد تصور قبلی در مورد آن ندارند – همچنین یکی از مهمترین تخصص ها است، اگرچه در برخی از کشورهای جهان به عنوان یک تخصص شناخته نمی شود. اما در کشور ما و در کشورهای پیشرفته موضوع ترمیم دندان جایگاهی دارد در بین تخصص های دندانپزشکی بسیار خاص است.

تخصص ترمیم دندان از این جهت متمایز است که تمام تخصص های دیگر را درگیر کار خود می کند. این یک رشته است که با ترمیم یا تعویض دندانها سروکار دارد. خواه آنهایی که در اثر آسیب یا تصادف آسیب دیده اند، یا آنهایی که به دلیل برخی از الگوهای غذایی دچار فرسایش شده اند، یا آنهایی که به دلیل فاکتور زمانی ضعیف شده اند. ترمیم با بازگشت مواد از دست رفته دندان انجام می شود و ترمیم ممکن است در یک دندان باشد. ممکن است کل دهان را درگیر کند.

تخصص ترمیم دهان و دندان به طور عمده مربوط به ترمیم دندان ها برای بهبود عملکرد آنها در بالاترین و بالاترین سطح کیفی است. از درمان های ساده مانند پر کردن دندان و سفید کردن دندان ها گرفته تا درمان های پیچیده تر مانند ایمپلنت دندان، فرسایش دندان و مشکلات مربوط به بستن فک دندان ها عملکرد خود را به درستی انجام نمی دهند و در نهایت مفاصل فک و موارد بسیار پیچیده را درمان می کنند.

بیشتر بخوانید … ونیر کامپوزیت

ترمیم دندان چیست

ترمیم دندان چیست

روند ترمیم دندان چگونه است؟

دندان ها به دلایل مختلف در معرض خرد شدن و ترک خوردن هستند. به عنوان مثال هنگامی که از آن برای باز کردن یک درب  استفاده می کنید، یا ممکن است سعی کنید چیزخیلی سختی را بجوید، یا به طور کلی از بهداشت دهان و دندان و در معرض پوسیدگی دندان غافل شوید. این رفتارها باعث درد دندان می شود که هیچ کس از ما دوست ندارد هرگز آنرا تجربه کند. بیایید با گزینه های موجود برای غلبه بر این مشکلات آشنا شویم:

  1. فرایند ترمیم دندانپزشکان همیشه در موارد ترک خوردن و ریزش دندان، روند ترمیم دندان را توصیه می کنند. این یک فرآیند ساده است که در آن پزشک با استفاده از مواد مخصوصی که روی دندان ریخته می شود.  قسمتهای پاره شده دندان را بازیابی می کند، از قسمت سالم شروع می شود و آن را تقویت می کند. سپس پزشک روند را ادامه می دهد تا مواد افزودنی کاملاً شبیه دندان های طبیعی باشد .
  2. روند ترمیم دندان های جلویی با روکشپزشک از این نوع ترمیم دندان در موارد پیچیده تر، که لایه هایی از ظروف چینی است که به دندان ها متصل شده و نقایص آنها را پنهان می کند، استفاده می کند.
  3. ترمیم دندان با استفاده از تاجروند تاج دندان بسیار شبیه به روکش است و تفاوت اصلی این است که ترکیب دندان در اینجا برای کل دندان از جلو و عقب پوشیده می شود.
ترمیم دندان چیست

ترمیم دندان چیست

هزینه ترمیم دندان 

هزینه ترمیم دندان به دلیل عوامل مختلف از جمله محل انجام عمل، تعداد دندانهایی که به فرآیند ترمیم نیاز دارند. اینکه آیا شما قبل از ترمیم دندان به عملیات سفید و تمیز کردن نیاز خواهید داشت یا خیر، متفاوت است. همه عوامل قبلی در تعیین قیمت نهایی نقش بسیار مهمی دارند. شرکت های بیمه معمولاً هزینه های ترمیم دندان را تأمین نمی کند.

نامزدهای ترمیم دندان

اولین گزینه ای که در هر ترمیم دندان یا عمل زیبایی وجود دارد، سلامت دهان و دندان است. انجام فرآیند ترمیم دندان در حالی که از بیماری لثه رنج می برید امکان پذیر نیست. به عنوان مثال انجام ترمیم دندان به هیچ وجه منطقی نیست. پس از اطمینان از وجود بیماری هایی که از ترمیم دندان جلوگیری می کنند ، می تونید یکی از گزینه های زیر را انجام بدید:

  • شما به جایگزینی اقتصادی برای روکش های دندان نیاز دارید: روکش ها و لومینرها از جمله فناوری های متمایز و موثر برای ترمیم دندان هستند، اما آنچه در این زمینه مشکلی ندارد گران بودن است.
  • فرآیند ترمیم دندان : فرآیند ترمیم دندان به عنوان یکی از عمل های قابل واگرد طبقه بندی می شود، در حالی که در روکش های دندانی ، پزشک برای اینکه بتواند لایه روکش را نصب کند، ابتدا باید یک لایه نازک از دندان را برداشته و شما را مجبور به پوشیدن روکش برای همیشه می کند.
  • رنج بردن از فاصله بین دندان ها: دندانپزشک با همان ماده ای که در ترمیم دندان های پوسیده استفاده می کند، فضای بین دندان ها را پر می کند.
  • صاف کردن دندان ها : دندان های موج دار یا نوک تیز را می توان با استفاده از مواد ترمیم کننده دندان صاف کرد.

دوره نقاهت بعد از ترمیم دندان پوسیده

ترمیم دندان نیازی به دوره نقاهت ندارد. این بدان معنا نیست که شما پس از عمل از توصیه ها و دستورالعمل های پزشکی پیروی  نکنید. دستورالعمل های پس از فرآیند ترمیم دندان شامل موارد ساده ای است ، از جمله:

  • تمیز کردن دندان ها: حداقل روزانه دو بار مسواک بزنید.
  • از نخ دندان استفاده کنید: حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
  • پیگیری: شما باید به طور دوره ای به دندانپزشک مراجعه کنید، تا دندان های خود را معاینه کرده و مطمئن شوید که آنها از مشکلات پنهان در امان هستند.

منبع: webmd