Select Page

اگر شما هم به دنبال پیدا کردن فرق کامپوزیت ونیر و لمینت دندان هستید، با ما همراه باشید.

فرق کامپوزیت ونیر و لمینت دندان در چیست؟

داشتن دندان هایی زیبا، به شما ظاهری جذاب و دلنشین می بخشد. این روزها با پیشرفت علم دندان پزشکی و پیدایش شیوه های جدید، هر کسی می تواند صاحب دندان هایی زیبا و بدون نقص باشد. در ادامه می خواهیم دو روش، از روش های متعدد دندان پزشکی، که به شما این امکان را می دهند تا مشکلات جزئی ظاهری موجود در دندان هایتان را برطرف کنید را معرفی کنیم. از این مطلب ابتدا توضیحی مختصر درباره هر کدام از این روش ها (روکش های لمینت و روکش های کامپوزیت ونیر) داده ایم و سپس به بررسی معایب و مزایای هر روش و مقایسه آن ها با یکدیگر پرداخته شده است.

فرق کامپوزیت ونیر و لمینت دندان

فرق کامپوزیت ونیر و لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان، روکش های سرامیکی نازکی است که برای اصلاح رنگ و یا طرح و بد فرمی های دندان ها، بر روی آن ها قرار می گیرد. همچنین این روش می تواند در اصلاح فاصله های موجود در بین دندان ها و اصلاح ترک خوردگی ها و یا شکستگی های جزئی نیز به کار رود. اگر دوست دارید به لبخند هالیودی جذاب مورد نظرتان دست یابید، لمینت دندان یکی از روش هایی است که می تواند شما را در رسیدن به مقصود و هدفتان یاری دهد.

انواع لمینت دندان کدامند؟

لمینت دندان به دو روش انجام می شود:

روش اول که همان لمینت سرامیکی دندان یا روش غیر مستقیم است:

در این روش از لمینت هایی از جنس سرامیک یا چینی استفاده می شود. این لمینت ها در لابراتوار و پس از قالب گیری از دندان ها ساخته می شوند. لمینت های سرامیکی یا چینی از استحکام و دوام زیادی (نسبت به لمینت های کامپوزیتی) برخوردارند. این روش، نسبت به روش دوم که در ادامه ذکر شده است، هزینه بیشتری به شما تحمیل می کند.

فرق کامپوزیت ونیر و لمینت دندان

فرق کامپوزیت ونیر و لمینت دندان

روش دوم که همان لمینت کامپوزیتی یا روش مستقیم است:

در این روش از مواد کامپوزیتی استفاده می شود. برای انجام این روش نیازی به تراشیدن سطح دندان ها نیست و یا میزان تراش خوردن سطح دندان ها کمتر خواهد بود. لمینت های کامپوزیتی تنوع رنگی بیشتری دارند و نسبت به نوع سرامیکی براق تر هستند. انجام این روش هزینه های کمتری را، نسبت به انجام روش لمینت سرامیکی، برای شما به دنبال دارد.

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر نیز، همانند لمینت، یک روش برای اصلاح و ترمیم دندان هایی با آسیب های جزئی یا اصلاح دندان های لکه دار و بد رنگ، می باشد.

برای انجام این روش، دندان پزشک لایه ی نازکی از مواد خمیر مانندی، از جنس نوعی پلاستیک، را بر روی دندان های شما قرار داده و به آن فرم می دهد. از این روش می توان برای اصلاح و ترمیم مشکلات تنها یک دندان و یا تعداد زیادی از دندان ها استفاده کرد. به دلیل نازک بودن روکش کامپوزیت ونیر بر روی سطح دندان ها، این روکش، در مقایسه با روکش های لمینت، کمتر قابل تشخیص است و بیننده متوجه تفاوت آن با دندان های طبیعی نخواهد شد.

برای کاشت روکش های کامپوزیت ونیر، نیلزی به تراش دادن سطح دندان هاوجود ندارد یا تراش خوردن دندان ها به ندرت انجام می شود.

فرق کامپوزیت ونیر و لمینت دندان

فرق کامپوزیت ونیر و لمینت دندان

تفاوت کامپوزیت دندان با لمینت در چیست؟

به طور متداول در ایران منظور از کامپوزیت، کامپوزیت های ونیری بوده و منظور از لمینت، لمینت های نوع سرامیکی می باشد.

لمینت های سرامیکی و کامپوزیت های ونیر، هر دو در جهت اصلاح رنگ زرد دندان ها و برطرف کردن بدفرمی ها و بد ریختی های دندانی، به کار می روند. با استفاده از هردوی این روش ها، می توانید به لبخند دلخواهتان دست یابید و ظاهر خود را زیباتر و جذاب تر کنید. اگر برای انتخاب بین لمینت دندان و کامپوزیت، دچار سردرگمی و تردید هستید، تفاوت های این دو روش که در ادامه ذکر شده اند، می توانند شما را در انتخاب روش مناسب یاری دهند.

برخی از تفاوت های کامپوزیت های ونیر با لمینت های سرامیکی، عبارتند از:

  • جنس ماده ی استفاده شده در لمینت و کامپوزیت
  • زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت ها و کامپوزیت های ونیر
  • نیاز به تراش و قالب گیری
  • نیاز به پایش و مراجعه های مکرر به دندان پزشک
  • امکان ترمیم در صورت آسیب دیدن و لب پر شدن
  • میزان دوام مواد استفاده شده
  • مقاومت و استحکام در برابر ضربات و فشارهای وارد شده به دندان
  • هزینه انجام

جنس ماده ی استفاده شده در لمینت و کامپوزیت:

لمینت دندان از لایه ی نازکی از سرامیک یا چینی مستحکم ساخته می شود در حالی که کامپوزیت ونیر از نوعی ماده پلاستیکی یا همان رزین، ساخته کی شود.

فرق کامپوزیت ونیر و لمینت دندان

فرق کامپوزیت ونیر و لمینت دندان

زمان مورد نیاز برای ساخت کامپوزیت های ونیر و لمینت:

مدت زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت های سرامیکی حدودا بین دو الی سه هفته متغیر است. در حالی که ساخت کامپوزیت های ونیر نیاز به صرف زمان طولانی نبوده و در اکثر موارد دندان پزشک به صورت یک روزه و در کلینیک دندانپزشکی خود، این کار را انجام می دهد. قالب گیری و ساخت کامپوزیت های ونیر در لابراتوار، به ندرت و تنها در برخی از موارد انجام می شود.

نیاز به تراش و قالب گیری:

برای نصب و کاشت لمینت های سرامیکی، سطح دندان ها تراش داده شده و لایه هایی از سطح دندان برداشته می شود. این کار به منظور ایجاد فضای کافی برای قرار دادن لمینت های سرامیکی، انجام می شود. همچنین در این روش، قالب گیری از دندان ها انجام شده و قالب ها برای ساخت به لابراتوار فرستاده می شوند. در حالی که برای کاشت کامپوزیت های ونیر، به ندرت تراشیدن دندان ها ضرورت می یابد و همچنین انجام این روش از اکثر موارد نیازی به قالب گیری و انجام کارها در لابراتوار ندارد.

نیاز به پایش و مراجعه های مکرر:

در صورت استفاده از کامپوزیت های ونیر، لازم است حدودا هر یک سال یک بار به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

امکان ترمیم در صورت آسیب دیدن و لب پر شدن: در صورتی که روکش دندانی شما از جنس لمینت سرامیکی باشد، در صورت آسیب دیدن ترمیم و یا تعویض آن امکان پذیر نخواهد بود.

میزان دوام مواد استفاده شده:

لمینت های سرامیکی تا بیست سال و کامپوزیت های ونیر حدودا ده سال، قابل استفاده خواهند بود.

مقاومت در برابر ضربه و فشار:

به علت تفاوت در جنس مواد به کار رفته، لمینت های چینی از استحکام بالاتری برخوردارند.

هزینه انجام کامپوزیت ونیر از لمینت کمتر است.

پیشنهاد : دندانپزشکی کودکان