Select Page

متخصص‌ترمیم و زیبایی دندان چه ویژگی هایی دارد؟ متخصص‌ترمیم و زیبایی دندان برای زیبا سازی دهان ما چکار می کند؟ متخصص‌ ترمیم و زیبایی دندان از چه روش هایی برای رسیدن به حالت ایده آل بهره می برد ؟ درحالی‌که دندانپزشکی عمومی معالجه و پیشگیری از عوارض دهانی را انجام می‌دهد، اما وظیفه دندانپزشکی در درجه اول زیبایی، بهبود لبخند و همچنین ظاهر کلی دندان‌ها را بر عهده دارد. و اگرچه بیشتر اقدامات زیبایی معمولاً به دلایل زیبایی انجام می‌شود، در برخی موارد این روش ممکن است نوعی از مزایای ترمیم را نیز به همراه داشته باشد. برخی از روش‌های آرایشی رایج مانند سفید کردن دندانهای شما بسیار ساده است و توسط اکثر دندان‌پزشکان انجام می‌شود. بااین‌حال، سایر اقدامات زیبایی بسیار پیچیده‌تر است و نیاز مراجعه به متخصص دارد.

  باندینگ

باندینگ یکی از مقرون‌به‌صرفه ترین روش‌های زیبایی است و برای ترمیم انواع مشکلات جزئی از پوسیدگی دندان گرفته تا دندان‌شکسته شده استفاده می‌شود. به‌سادگی “باندینگ” نامیده می‌شود، این روش مستلزم آن است که دندان‌پزشک شما قبل از استفاده از ماده باندینگ، نقاط آسیب‌دیده یا پوسیده دندان را برطرف کند. در مرحله بعدی، او کامپوزیت را مستقیماً بر روی سطح دندان قرار داده و سپس آن را مطابق با دندان‌های طبیعی شما شکل می‌دهد.

متخصص‌ترمیم و زیبایی دندان، باندینگ

ایمپلنت‌های دندانی

از کاشت و ایمپلنت دندان به‌طورمعمول برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته استفاده می‌شود. برای روش کاشت، دندان‌پزشک شما با جراحی یک پیچ کوچک را به استخوان فک شما وارد می‌کند. این پیچ سپس به‌عنوان یک پشتیبانی دائمی از تاج ایمپلنت عمل می‌کند. هنگامی‌که پیچ بهبود یافت و بافت اطراف آن به هم متصل شد، دندان‌پزشک شما می‌تواند تاج را به پیچ بچسباند. گفته می‌شود که ایمپلنت‌های دندانی عملاً از سایر دندان‌های شما قابل‌تشخیص نیستند.

متخصص‌ترمیم و زیبایی دندان، ایمپلنت‌های دندانی

سفید کردن

سفید شدن دندان‌ها یکی از ساده‌ترین و متداول‌ترین روش‌های زیبایی است که بیشتر مردم از آن استفاده می‌کنند. دندان‌پزشک ابتدا دندان‌های شمارا تمیز می‌کند و مطمئن می‌شود که هیچ پلاک یا ترشک روی دندان شما باقی نمانده است. سپس، آن‌ها یک محلول سفیدکننده بر روی دندان‌های شما قرار می‌دهند. در صورت تمایل، می‌توان از این روش برای دستیابی به سایه‌هایی استفاده کرد که حتی از رنگ طبیعی دندان شما روشن‌تر هستند.

متخصص‌ترمیم و زیبایی دندان، سفید کردن دندان

پر کردن دندان‌ها

پر کردن دندان که به‌عنوان پرکننده غیرمستقیم نیز شناخته می‌شود، در آزمایشگاه قالب‌گیری می‌شود و به شکلی مناسب است که کاملاً با دندان‌های شما مطابقت دارد. از پرکردگی‌های غیرمستقیم به‌طورمعمول در صورت وجود پوسیدگی خفیف تا متوسط ​​دندان یا وجود دندان کافی برای پشتیبانی از پر کردن سنتی استفاده نمی‌شود.

از این نوع پر کردن زمانی استفاده می‌شود که دهانه دندان هنوز سالم باشد. این اجازه می‌دهد تا خاتم مستقیماً روی سطح دندان قرار گیرد. از طرف دیگر، در صورت آسیب دیدن لبه یا قسمت بزرگی از دندان، از منشورها استفاده می‌شود.

روکش

روکش‌های دندانی مخصوص هر بیمار ساخته‌شده‌اند و کاملاً شبیه دندان‌های طبیعی فرد هستند. روکش‌ها معمولاً از سرامیک فوق‌العاده قوی درجه پزشکی ساخته می‌شوند و این نوع روکش‌ها واقعاً واقع‌بینانه به نظر می‌رسند. علاوه بر این، از روکش‌ها می‌توان برای رفع سایر موارد آرایشی مانند دندان‌های کج، مینای دندان‌شکسته استفاده کرد و حتی می‌توان از آن‌ها برای پر کردن شکاف جزئی بین دندان‌ها استفاده کرد.

همه مراحل زیر برای همه مفید نیست. دندان‌پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا مشخص کنید کدام روش برای تقویت لبخند شما بهترین عملکرد را دارد.

  1. سفید کردن دندان‌ها: به این روش که “سفید شدن دندان” نیز نامیده می‌شود، این روش می‌تواند دندان‌های شمارا از تغییر رنگ داده و یا لکه آن‌ها رو از بین ببرد و سفید کند. این کار را می‌توان در مطب دندانپزشکی یا در خانه انجام داد.  در این روش همه دندان‌ها سفید نمی‌شوند، بنابراین بسیار مهم است که ابتدا با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.
  2. روکش های دندانی آرایشی: روکش ها پوسته ای نازک هستند که از مواد چینی یا کامپوزیت ساخته‌شده‌اند. آن‌ها به‌صورت سفارشی ساخته می‌شوند و در قسمت جلویی دندان قرار داده می‌شوند. از روکش می‌توان برای درمان بیماری‌های دندانی مانند دندان کج بودن، تغییر رنگ دندان، دندان‌شکسته شده یا حتی برای پوشاندن فواصل بین دندان استفاده کرد.
  3. ایمپلنت‌های زیبایی دندان: ایمپلنتدندان وسیله‌ای فلزی است که برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته طراحی‌شده است. این نوع دندان‌ها معمولاً از تیتانیوم ساخته می‌شود و با جراحی در استخوان فک جایی که دندان ازدست‌رفته است قرار می‌گیرد. ایمپلنت دندان به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که به‌عنوان ریشه دندان عمل کند و می‌تواند دندان‌های مصنوعی مانند تاج، بریج یا پروتز دندان را لنگر بیندازد .
  4. تاج های آرایشی دندانپزشکی:تاج هایی که به آن کلاه نیز گفته می شود ، سفارشی ساخته می شود تا بعد از تهیه دندان‌پزشک زیبایی، روی کل دندان شما قرار بگیرد. آن‌ها معمولاً از اکریلیک یا پرسلن ساخته‌شده‌اند که در فلز ذوب‌شده‌اند تا فشار گزیدگی را تحمل کنند. از تاج دندان می‌توان در دندانپزشکی زیبایی برای درمان دندان‌هایی که بدشکل هستند، بد پوسیده، شکسته، خردشده و یا پرشدگی زیادی داشته‌اند  یا برای پوشاندن فواصل بین دندان‌ها استفاده کرد.
  5. شکل دهی دندان های آرایشی:همچنین به عنوان “شکل دادن مینا” نیز نامیده می شود، دندان‌پزشک می‌تواند با پر کردن یا برداشتن مقداری از مینای دندان، دندان را تغییر شکل دهد. این روند معمولاً دردناک نیست و می‌تواند اثرات فوری ایجاد کند.
  6. اتصال دندان زیبایی: اتصال به فرآیندی گفته می‌شود که در آن مواد رنگی دندان به دندان چسبیده می‌شوند. این روشی است که می‌تواند برای ترمیم یا بهبود ظاهر دندان بد لکه‌دار شده، شکسته یا بریده‌شده استفاده شود.
  7. درمان ارتودنسی زیبایی:ارتودنسی فقط مخصوص کودکان نیست. بیشتر و بیشتر بزرگ‌سالان برای اهداف زیبایی از روش‌های ارتودنسی برای درمان استفاده می‌کنند. اگر دندان‌های خمیده یا کج دندان دارید، از دندان‌پزشک خود بپرسید که آیا یک متخصص ارتودنسی می‌تواند به شما کمک کند یا خیر.