Select Page

بلیچینگ دندان چیست؟ بلیچینگ دندان چه فایده ای در افزایش زیبایی دندان دارد؟ بلیچینگ دندان چگونه انجام می شود؟ برای پی بردن به جواب سوالات لطفاً تا پایان با ما همراه باشید.

یکی از اساسی‌ترین اقدامات دندانپزشکی ترمیم و زیبایی دندان، بلیچینگ یا سفید کردن دندان را می‌توان در مطب دندان‌پزشک انجام داد. سفید شدن باید پس از پاک شدن پلاک، تارتار و سایر آوار از سطح هر دندان صورت گیرد و ظاهر طبیعی آن‌ها بازیابی شود. می‌توان دندان‌ها را سفید کرد تا سایه‌ای حتی روشن‌تر از رنگ اصلی به دست آورد.

باگذشت سال‌ها، دندان‌ها از مواد غذایی، نوشیدنی، دارو و عادات شخصی مانند سیگار، لکه‌دار و فرسوده می‌شوند. بلیچینگ، دندان‌ها را پوشش می‌دهد و این روش را می‌توان در مطب دندانپزشکی یا در خانه انجام داد.

لبخند روشن‌تری می‌خواهید؟ وقتی صحبت از سفید شدن و بلیچینگ دندان می‌شود، دو گزینه پیش رودارید: سفید کردن دندان در مطب یا مراقبت دندان‌ها در منزل.

در هر دو گزینه سفیدکننده دندان از عوامل سفیدکننده مبتنی بر پراکسید استفاده می‌شود. محصولات خانگی از 3٪ تا 20٪ پراکسید (کاربامید یا پراکسیدهای هیدروژن) برخوردارند. همچنین محصولاتی که در کلینیک دندانپزشکی مورداستفاده قرار می‌گیرند، از 15٪ تا 43٪ پراکسید تشکیل می‌شوند.

به‌طورکلی، هرچه مدت‌زمان بیشتری محلول محکم‌تری روی دندان‌های خود داشته باشید، سفیدتر می‌شود. بااین‌حال، هرچه درصد پراکسید موجود در محلول سفیدکننده بیشتر باشد، باید مدت‌زمان بر روی دندان‌ها نیز کوتاه شود. نگه‌داشتن ژل به مدت طولانی باعث کمبود آب در دندان و افزایش حساسیت دندان می‌شود.

نکات مثبت و منفی هر گزینه وجود دارد، اما قبل از این‌که کیت‌های سفیدکننده دندان در خانه را امتحان کنید، حتماً با دندان‌پزشک خود صحبت کنید. همه نتایج خوبی نخواهند دید. سفیدکننده تاج‌های چینی یا پیوندهای کامپوزیتی به رنگ دندان را سفید نمی‌کند.

بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی

بلیچینگ دندان‌ها توسط دندان‌پزشک شما می‌تواند دندان‌ها را سریع‌تر روشن کند. محلول سفیدکننده معمولاً بسیار قوی‌تر از کیت‌های خانگی است. همچنین، ممکن است از گرما، نور یا ترکیبی از این دو برای تسریع و تشدید روند سفید شدن استفاده شود.

بلیچینگ

چشمگیرترین نتایج برای بلیچینگ دندان‌ها این است که به‌طورکلی سه تا هشت سایه‌روشن تر می‌شوند. معمولاً چندین بار در مطب 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. برخی از دندان‌پزشکان از تکنیک‌هایی استفاده می‌کنند که می‌تواند در یک قرار ملاقات 2 ساعته انجام شود (به‌عنوان‌مثال سیستم بزرگنمایی).

بیشتر بخوانید… ایمپلنت دندان

گزینه‌های بلیچینگ دندان در خانه

گزینه‌های زیادی برای بلیچینگ دندان در خانه وجود دارد که بیشترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

نوارها و ژل‌های سفیدکننده دندان: این محصولات سفیدکننده دندان بر پایه پراکسید که مستقیماً با مسواک یا یک نوار نازک بر روی دندان‌ها زده می‌شوند، لازم است یک یا دو بار در روز به مدت 10 تا 14 روز استفاده شوند. نتایج چهار ماه یا بیشتر طول می‌کشد.

محصولات سفیدکننده دندان مبتنی بر سینی: با استفاده از این گزینه سفید کردن دندان‌ها، یک سینی محافظ دهان با یک ژل یا خمیر سفیدکننده مبتنی بر پروکسید پر می‌شود و برای مدت یک تا چند ساعت در روز و تا چهار هفته روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. شما می‌توانید محصولات سفیدکننده دندان مبتنی بر سینی را بدون نسخه پزشک خریداری کنید و یا یک دندان‌پزشک آن را به‌صورت سفارشی نصب کنید.

خمیردندان‌های سفیدکننده دندان: ازآنجاکه ساینده ملایم هستند، هر خمیردندان به از بین بردن لکه‌های دندان کمک می‌کند. بااین‌وجود خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی مواد شیمیایی یا مواد صیقل دهنده‌ای هستند که بدون کمک ماده سفیدکننده به لکه‌های دندان کمک می‌کنند.

خمیردندان‌های سفیدکننده دندان نسبتاً ارزان نیستند و دندان‌ها را تقریباً با یک سایه‌روشن می‌کنند. برخی از خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی پراکسید هستند اما به‌اندازه کافی روی دندان‌ها باقی نمی‌مانند تا فواید سفیدکنندگی داشته باشند.

می‌توان از خمیردندان‌هایی مانند Colgate® Optic White® Platinum برای دستیابی به همان اثر طی یک تا دو هفته استفاده کنید. این محصول در چهار فرمول مختلف موجود است و برای سفید کردن دندان بیش از سه سایه در طی دو هفته و برای نتایج مطلوب در طی چهار هفته کار می‌کند.

چگونه دندان‌های خود را سفید نگه‌داریم؟

چه از محصولات سفیدکننده دندان در خانه استفاده کنید و چه دندان‌هایتان توسط دندان‌پزشک سفید شده باشد، می‌توانید با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی روزانه به حفظ نتایج کمک کنید.

همچنین، از غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی و غنی از تانن مانند چای سیاه و قهوه، نوشیدنی های ورزشی، نوشیدنی‌های گازدار (نوشابه‌های گازدار تیره و روشن)، توت و سایر غذاهای به‌شدت رنگی، سس‌ها (سویا، گوجه‌فرنگی، کاری) و مشروبات الکلی پرهیز کنید.

از غذاهای غنی از کلسیم استفاده کنید: وقتی میوه‌ها و سبزیجات را نوش جان می‌کنید، می‌تواند به مالش دندان‌ها کمک کند. به این فکر کنید که دهان شما پس از خوردن یک سیب ترد و تازه چه احساس تمیزی دارد. غذاهای دارای کلسیم بالا مانند پنیر می‌توانند به سفید ماندن دندان کمک کنند.

از تنباکو اجتناب کنید: سیگار، سیگار برگ، لوله و جویدن می‌تواند دندان‌های شمارا زرد کند. تنباکو را لگد کنید، شما دندان‌های سفیدتر و همچنین قلب سالم‌تری خواهید داشت.

تمیزکاری‌های منظم را در مطب دندان‌پزشک خود انجام دهید: با تمیز کردن‌های حرفه‌ای، پلاک برطرف می‌شود که می‌تواند لکه‌هایی را ازآنچه می‌خورید و می‌نوشید، جمع کند. بهداشت دندان شما می‌تواند به زیبایی دندان‌ها کمک کند.

از طریق نی میل کنید: این باعث می‌شود دندان شما در معرض مایعات که باعث لکه می‌شوند، قرار نگیرد.

 چرا باید برای بلیچینگ دندان‌ها با دندان‌پزشک صحبت کنید؟

بلیچینگ دندان می‌تواند دندان‌ها را به‌طور موقت حساس کند – یا برای افرادی که از قبل دندان‌های حساس دارند ناراحت‌کننده باشد. در صورت استفاده نادرست، کیت‌های خانگی می‌توانند منجر به سوختن لثه‌ها – حتی به‌طور موقت سفید- شوند.

بلیچینگ دندان در افرادی که دندان زرد دارند بهتر عمل می‌کند و در افرادی که دندان قهوه‌ای دارند کمتر مؤثر است. اگر دندان‌های شما خاکستری یا بنفش باشد، سفید شدن دندان احتمالاً اصلاً مؤثر نیست.

برای این‌که مطمئن شوید سفید شدن دندان ارزش وقت و هزینه شمارا دارد، قبل از استفاده از کیت سفیدکننده بدون نسخه با دندان‌پزشک صحبت کنید.

بیشتر بخوانید … هزینه بلیچینگ دندان