Select Page

دندانپزشکی کودکان به چه صورتی است؟ برای پاسخ به این پرسش، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

دندانپزشکی کودکان

به شاخه ای از دندانپزشکی گفته می شود که به مراقبت از دهان و دندان کودکان از بدو تولد تا بلوغ می پردازد. کودکان برای درمان نیاز به با نیازهای ویژه ای درمان دارند. دندانپزشکی کودکان با دندانپزشکی عمومی متفاوت است و والدین با توجه به نگرانی در مورد بهداشت دهان و دندان فرزندان آن را انتخاب می کنند.

دندانپزشکی کودکان را Pedodontics نیز می نامند. دندانپزشک متخصص را دندانپزشک کودکان می نامند. شخصی که انواع بیماری های دندان را در نوزادان، کودکان و نوجوانان درمان می کند، تعریف دقیقی از دندانپزشک کودکان است.

انواع ارتودنسی کودکان و بهترین نوع برای کودک شما

دندانپزشکی کودکان

امروزه بسیاری از کودکان در معرض چندین بیماری دندان قرار دارند و پوسیدگی دندان در آنها کاملاً شایع است. دندانهای شیری با گذشت زمان از بین می روند. اما مهمترین آنها دندانهای دائمی هستند که نیاز به مراقبت ویژه دارند. اگر مراقب بهداشت دهان و دندان کودک خود نشوید، کودک باید مراحل و درمان های دردناکی را پشت سر بگذارد.

دندانپزشکان اطفال تکنیک های مسواک زدن و مراقبت از آنها را به کودکان می آموزند. وی بهترین گزینه برای برآوردن نیازهای دهانی کودک و کسب اطلاعات در مورد دندانپزشکی کودکان است.

تاریخچه دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

تاریخچه دندانپزشکی کودکان به اندازه بشر است. هر از گاهی این علم تکامل یافته و پیشرفت چشمگیری داشته است. در زیر یک جدول زمانی نشان داده میشود که توسعه و اهمیت دندانپزشکی کودکان را نشان می دهد:

 • 1800 سال قبل از میلاد: مصریان باستان اولین کسانی بودند که اسنادی از پوسیدگی دندان و بیماری ها داشتند.
 • 643-1563 – اوستاکیوس، آناتومیست ایتالیایی، توصیفی از دندانهای اولیه و دائمی را نشان داد.
 • 1737 – دندانپزشک فرانسوی Gerauldy نظریه های مربوط به رویش و لایه برداری دندان را نوشت
 • 1742 – جوزف هرالوك، جراح انگلیس، اولین كتاب در مورد دندانپزشكی كودكان را به نام “یك رساله عملی بر روی دندان” منتشر كرد.
 • 1743 – رابرت بانون پدر دندانپزشکی کودکان مقاله خود را در مورد بیماری دندان منتشر کرد و برای اولین بار در مورد مشکلات دندان در کودکان بحث کرد.
 • 1914 – پدر بهداشت دندان، آلفرد سی فونز درس دندانپزشکی را طراحی کرد که بر اساس آن فارغ التحصیلان برای ارائه مراقبت از بهداشت دهان و دندان در مدارس دولتی اعزام می شدند.
 • 1924 – مینی اوانجلین جردن دندانپزشک آمریکایی و پیشگام دندانپزشکی کودکان، اولین کتاب دندانپزشکی کودکان را به زبان انگلیسی منتشر کرد.
 • 1926 – دکتر ساموئل هریس، پدر دندانپزشکی کودکان، کلوپ مطالعه پودودنتیکس دیترویت را راه اندازی کرد که در سال 1940 به انجمن دندانپزشکی کودکان آمریکا تغییر نام یافت.
 • 1938 – مسواک جدیدی با موهای نایلونی اختراع شد. این مسواک قبلی را با موی حیوانات جایگزین کرد.
 • 1940 – انجمن دندانپزشکی آمریکا دندانپزشکی کودکان را رسماً به عنوان یک تخصص به رسمیت شناخت.
 • 1947 – آکادمی Pedodontics آمریکا تاسیس شد.
 • 1960s – سیلانت های دندانی برای جلوگیری از ایجاد حفره در دندان های دائمی کودکان و نوجوانان معرفی شدند.
 • 1964 – انجمن دندانپزشکی کودکان ایتالیا تاسیس شد.
 • دهه 1980 – کتاب خرس های Berenstain Visit the Dentist برای راهنمایی کودکان در مورد دندانپزشک منتشر شد.
 • دهه 1990 – پوسیدگی دندان در کودکان پس از کاهش در دهه 1970 افزایش می یابد.
 • 2000s – اولین گزارش از بهداشت دهان و دندان و گزارشی از جراح عمومی منتشر شد.

تکنیک های دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

رفتار با کودکان همیشه سخت است و کسانی که درد دندان دارند بسیار دشوار است که با آنها حرف زد. آنها دارای نوسانات خلقی هستند و رفتار آنها کاملاً متفاوت از حالت عادی است. دندانپزشکان باید صبر و حوصله و تکنیک های موثری را برای کنترل همزمان کودکان و از بین بردن درد آنها نشان دهند. روشهای خاصی برای مدیریت رفتار برای یک بیمار دندانپزشکی کودکان وجود دارد.

دندانپزشک باید جلسه مفصلی با والدین داشته باشد تا درباره رفتار، ترس و سلامت کودک صحبت کنند. وی باید مراحل مربوط به عمل دندانپزشکی کودکان را به والدین اطلاع دهد. او باید از آنها بخواهد ذهن کودک را در مورد روش کار راحت کنند و او را آماده کنند.

دندانپزشکان و بیماران باید رابطه قوی داشته باشند. دندانپزشکان اطفال باید به طور موثر درمان بیماران را انجام دهند. آنها باید نگرش مثبتی داشته باشند. برقراری ارتباط با کودکی که همکاری یا عدم همکاری دارد به موفقیت موفقیت آمیز رویه های دندانپزشکی منجر می شود.

ارتباط همچنین کودک را به سمت ایجاد نگرش مثبت نسبت به دندانپزشکی سوق می دهد. استفاده از تکنیک show-show-do با کودک و نشان دادن آنچه باید انجام دهد درک کودک از دندانپزشکی را برای کودک آسان می کند. دندانپزشک باید تصمیم بگیرد که آیا والدین باید در طول عمل دندان پزشکی حضور داشته باشند یا خیر.

توجه و حواس پرتی کودک برای کاهش شدت درد او نیز مهم است. به عنوان مثال، می توان برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور، آینه ای را برای نگه داشتن کودک یا عینک آفتابی را برای پوشیدن چشمان به او داد. دندانپزشک باید از سابقه کودک کاملاً آگاه باشد و روشهای مناسب دندانپزشکی کودکان را برای وی تجویز کند.

چرا دندانپزشکی کودکان مهم است؟

دندانپزشکی کودکان

تعریف دندانپزشکی کودکان بر اهمیت دندانپزشکی کودکان تأکید دارد. بهداشت دهان و دندان یکی از اجزای حیاتی سلامت کلی فرد است. بدون آن سلامت انسان ناقص است. هنگامی که سلامت دهان و دندان مورد غفلت قرار می گیرد، بدن رنج می برد و شما قادر به خوردن و نوشیدن چیزی نیستید زیرا بدن شما دچار کمبود مواد مغذی مهم می شود.

مراقبت های بهداشتی دهان و دندان باید از بدو تولد کودک شروع شود. دندانپزشکان از بیماران می خواهند که به محض این که فرزندشان اولین دندان خود را بدست آورد ، به دندانپزشکی کودکان اهمیت دهند. آنها توصیه می كنند كه كودك باید برای اولین بار به دندانپزشك برای معالجه دندان خود مراجعه كند.

عادت های اولیه بهداشت دهان و دندان باعث تقویت دندان ها و لثه های کودک در طول زندگی می شود. دندانپزشک کودکان می تواند بهترین دوست کودک باشد و می تواند او را در برابر مشکلات طولانی مدت و عوارض مادام العمر محافظت کند.

دندانپزشکی در کودکی

دندانپزشکی کودکان

در مقایسه با دندانپزشکان عمومی، دندانپزشکان اطفال مهارت و تخصص ویژه ای در درمان بیماریهای دندان در نوزادان، کودکان و نوجوانان دارند. داشتن یک دندانپزشک مجزا از همان ابتدا به شما در یافتن روش درمانی مناسب برای کودک کمک می کند. لازم نیست هر بار دندانپزشکی متفاوت پیدا کنید. دندانپزشک به جای اینکه هر بار دیگر روش جدیدی را در پیش بگیرد ، از سابقه کودک شما آگاهی داشته باشد و بر همین اساس با او رفتار می کند. همچنین کودک از درد اضافی نجات می یابد و با پزشک آشنا می شود و پیوند آنها قویتر می شود و در نتیجه درک بهتری می یابد. این در درمان موفقیت آمیز کودک مفید خواهد بود و نگرانی در والدین ایجاد نمی کند. علاوه بر دندانپزشکی کودکان، رعایت بهداشت مراقبت در منزل نیز مهم است.

بیشتر بخوانید…7 تا از بهترین روش‌های تقویت مینای دندان