Select Page

اگر می خواهید که بیشتر در مورد بلیچینگ دندانپزشکی بدانید، با ما همراه باشید.

بلیچینگ دندانپزشکی

سفید شدن دندان می تواند یک روش بسیار موثر در روشن شدن رنگ طبیعی دندان های شما بدون از بین بردن سطح دندان باشد.

تعدادی از دلایل وجود دارد که باعث می شود دندان های خود را سفید کنید. همه این دلایل از همدیگر متفاوت هستند. و همانطور که رنگ مو و پوست ما متفاوت است، دندان های ما نیز تغییر می کنند. تعداد بسیار کمی از افراد دارای دندانهای سفید درخشان هستند و همچنین با بالا رفتن سن دندان های ما می توانند رنگ آنها تغییر کند.

دندان های شما همچنین می توانند توسط مواد غذایی و نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه، شراب قرمز و توت سیاه لکه دار شوند. سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث لک دندان شود. مواد غذایی رنگی همچنین می تواند بر رنگ دندان شما تأثیر بگذارد. برخی از افراد ممکن است زیر سطح لک داشته باشند، که می تواند ناشی از آنتی بیوتیک های خاص یا ترک های کوچک دندان باشد که باعث ایجاد لکه می شود.

سفید شدن دندان شامل چه مواردی است؟

بلیچینگ دندانپزشکی

بلیچینگ دندانپزشکی

بلیچینگ حرفه ای معمول ترین روش سفید کردن دندان ها است. تیم دندانپزشکی می تواند در صورت مناسب بودن دندانهای شما برای بلیچینگ دندانپزشکی به شما برای درمان دندانهای شما بگوید و در صورت تمایل شما برای بلیچینگ دندان خود بر آن نظارت می کند. ابتدا تیم دندانپزشکی یک محافظ لاستیکی یا یک ژل روی لثه های شما قرار می دهد تا از آنها محافظت کند. سپس آنها با استفاده از یک سینی مخصوص ساخته شده که مانند محافظ دهان است در دهان شما قرار می دهند، محصول سفید کننده را روی دندان های شما می گذارند .

“ماده فعال” در محصول معمولاً پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید است. با تجزیه ماده فعال، اکسیژن وارد مینای دندان می شود و رنگ دندان سبک می شود.

بلیچینگ دندانپزشکی چه مدت طول می کشد؟

کل درمان معمولاً طی سه تا چهار هفته قابل انجام است. ابتدا به دو یا سه مراجعه به کلینیک دندانپزشکی نیاز دارید. تیم دندانپزشکی شما نیاز به محافظت از دهان و دندان شما دارد و در اولین قرار ملاقات برای این امر تأثیرگذار است. هنگامی که تیم دندانپزشکی شما درمان را آغاز بکند، شما باید درمان را در خانه ادامه دهید. این به این معنی است که به طور منظم از محصول سفیدکننده طی دو تا چهار هفته و هر بار 30 دقیقه تا یک ساعت استفاده کنید.

با این حال، اکنون برخی از محصولات جدید وجود دارد که می تواند تا هشت ساعت در هر بار استفاده شود. این بدان معنی است که در کمتر از یک هفته می توانید نتیجه مطلوبی کسب کنید.

چه رویه های دیگری برای بلیچینگ دندان وجود دارد؟

بلیچینگ دندانپزشکی

بلیچینگ دندانپزشکی

اکنون سفید سازی با لیزر یا ‘سفید شدن با قدرت’ وجود دارد. در طی این روش یک سد لاستیکی برای محافظت از لثه روی دندان های شما گذاشته می شود و یک محصول سفید کننده روی دندان های شما پاشیده می شود. سپس یک نور یا لیزر بر روی دندان تابانده می شود تا ماده شیمیایی فعال شود.

نور واکنش محصول سفید کننده را تسریع می کند و تغییر رنگ با سرعت بیشتری حاصل می شود. گفته می شود که با سفید شدن لیزر دندانها تا پنج یا شش سایه روشن تر می شوند.

دندانپزشک باید دندان های شما را ارزیابی کند تا از مناسب بودن دندانهای شما برای درمان مطمئن شود. پس از توافق، این روش معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد.

هزینه سفید شدن دندان چقدر است؟

هزینه ها از عمل به عمل دیگر و منطقه به منطقه دیگر متفاوت است. سفید شدن لیزر یا برق گرانتر از سفید کننده حرفه ای است. ما به شما توصیه می کنیم قبل از شروع هرگونه درمان، برآورد کتبی هزینه را دریافت کنید.

دندان های من چه مدت سفیدتر می مانند؟

بلیچینگ دندانپزشکی

بلیچینگ دندانپزشکی

تصور می شود که اثرات سفید شدن تا سه سال ادامه دارد. با این حال ، این اثر از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. این اثر در صورت سیگار کشیدن ، خوردن یا نوشیدن محصولاتی که باعث لک شدن دندان های شما می شوند، به مدت طولانی ادامه می یابد. قبل از شروع درمان نظر تیم دندانپزشکی خود را جویا شوید.

عوارض جانبی بلیچینگ دندان 

برخی از افراد ممکن است دریابند که دندانهای آنها در طی درمان یا بعد از آن به سرما حساس می شوند. دیگران ممکن است در لثه ها ناراحت ، گلو درد یا لکه های سفید روی لثه داشته باشند. این علائم معمولاً موقتی هستند و باید طی چند روز پس از پایان درمان از بین بروند. در صورت ادامه هر یک از این عوارض باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

کیت های سفید کننده خانگی چطور؟

بلیچینگ دندانپزشکی

بلیچینگ دندانپزشکی

کیت های سفید کننده خانگی بسیاری از جمله سفید کننده ها و نوارهای رنگی در دسترس است. میزان کارآیی این موارد به میزان ماده سفید کننده موجود در آنها بستگی دارد.

کیت های خانگی ارزان ترند اما همیشه از نظر ایمنی ارزیابی نمی شوند و بیشتر اسیدی هستند. بنابراین این احتمال وجود دارد که این محصولات به دندان و لثه شما آسیب برسانند. از آنجا که سفید شدن دندان یک روش پیچیده است ، توصیه می کنیم همیشه قبل از شروع درمان با دندانپزشک خود صحبت کنید.

مقررات مربوط به کیت های خانگی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. کیت های فروخته شده در اروپا از نظر قانونی نمی توانند بیش از 0.1 درصد پراکسید داشته باشند و این برای کارآیی بسیار کم است. در کشورهای دیگر که پراکسید قوی تری مجاز است ، سفید شدن دندان در خانه بیشتر دیده می شود. اما باید مراقب باشید زیرا برخی از کیت های فروخته شده از طریق اینترنت ممکن است حاوی اسیدهای ملایم و ساینده باشند.

در اروپا و در برخی دیگر از کشورها سفید کردن فقط به صورت قانونی توسط دندانپزشک انجام می شود. بنابراین سفید شدن دندان توسط آرایشگاها غیرقانونی است. در اروپا، تهیه مواد سفید کننده حاوی بیش از 1/0 درصد پراکسید (یا معادل آن در پراکسید کاربامید) به غیر از دندانپزشک  یا مستقیم به مردم غیرقانونی است.

این مقررات برای محافظت از مردم است. آنها اطمینان می یابند كه هر كسی كه میتواند بلیچینگ دندانپزشکی انجام دهد که به درستی آموزش دیده و از مهارت و دانش مناسبی برای انجام این روش بدون خطر آسیب دائمی به دندان یا لثه برخوردار باشد.

خمیردندان های سفید کننده چطور؟

چندین خمیر دندان سفید کننده در بازار وجود دارد. اگرچه بر رنگ طبیعی دندان های شما تأثیری ندارند اما ممکن است در از بین بردن لک شدن موثر باشند. بنابراین ، ممکن است ظاهر کلی دندان های شما را بهبود بخشد. هنگامی که دندان های شما به طور حرفه ای سفید شدند، خمیردندان های سفید کننده نیز می توانند به ماندگاری اثر کمک کنند.

آیا می توان یک دندان واحد که ریشه آن پر شده است را سفید کرد؟

بله. گاهی اوقات دندان های مرده پس از پر شدن ریشه تغییر رنگ می دهند. اگر دندان تحت درمان ریشه ای قرار گرفته باشد ، ممکن است کانال (که شامل عصب بود) دوباره باز شود. محصول سفید کننده از داخل برای سفید شدن دندان استفاده می شود.

سفید شدن دندان فقط می تواند رنگ دندان موجود شما را روشن کند. همچنین فقط روی دندان های طبیعی کار می کند. این بر روی هر نوع دندان “کاذب” مانند دندان مصنوعی، تاج و روکش کار نخواهد کرد. اگر دندانهای مصنوعی شما لکه دار است یا تغییر رنگ داده است ، از تیم دندانپزشکی خود بازدید کنید و خواستار تمیز شدن آنها شوید.

چگونه می توانم مراقب دندانهایم باشم؟

با کاهش مقدار غذا و نوشیدنی هایی که باعث لک شدن دندان می شود، می توانید به سفید ماندن دندان کمک کنید. فراموش نکنید، ترک سیگار همچنین می تواند از تغییر رنگ و لک شدن جلوگیری کند.

ما برای مراقبت از دندان های خود نکات زیر را توصیه می کنیم:

  • دندانهای خود را شب و حداقل یک بار دیگر در طول روز، با یک خمیر دندان فلوراید مسواک بزنید.
  • تعداد دفعات مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین را کاهش دهید.
  • به دفعات به توصیه پزشکان و از تیم دندانپزشکی خود بازدید کنید.

مقالات مرتبط : لمینیت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟