Select Page

اگر دوست دارید همیشه لبخند زیبایی داشته باشید، ونیر کامپوزیت انتخاب خوبی برای شما باشد. روکش ها پوسته های نازکی هستند که در قسمت جلویی دندان های شما قرار می گیرند تا ظاهر آنها را بهبود ببخشند. روکش ها فقط یکی از چندین روش برای تغییر ظاهر دندان ها هستند. باندینگ دندان و مینای دندان  و همچنین تاج از گزینه های دیگر است. با ما همراه باشید.

دو نوع اصلی روکش وجود دارد:

 1. پرسلن
 2. کامپوزیت

ونیر کامپوزیت

همانطور که از نام آن ها پیداست، روکش های چینی سفارشی ساخته می شوند تا متناسب با دندان های شما باشند. روکش های کامپوزیت اغلب از یک رزین به رنگ دندان ساخته می شوند، همان نوع ماده ای که در باندینگ دندان استفاده می شود.

نحوه تهیه ونیر کامپوزیت

روکش های دندانی می توانند نقایص دندان های شما را بپوشانند و طرح لبخند یکنواخت و روشن به شما بدهند. نقص در دندان های شما می تواند شامل کج یا نامرتب، شکسته شدن، لکه دار یا تغییر رنگ یافته باشند یا ممکن است مینای دندان شما فرسوده باشد.

روکش ها بخشی از دندان های شما را می پوشانند؛ اما در واقع با تاج هایی که ضخیم تر هستند و کل دندان یعنی عقب و جلو آن را می پوشانند متفاوت است.

اگر دندان های شما از نظر شکلی دارای شکلی مناسب هستند و فقط می خواهید شکل ظاهری آنها را تغییر دهید، از جمله شکل یا رنگ آنها، روکش انتخاب خوبی برای شما است. از تاج معمولاً فقط برای دندان هایی استفاده می شود که آسیب بیشتری دیده باشند. به عنوان مثال، اگر دندان شما شکسته است یا به عصب کشی نیاز دارید، تاج ممکن است راه حل بهتری باشد.

انواع ونیر کامپوزیت

یک دندانپزشک ممکن است بین سه نوع روکش یکی را برای دندان شما انتخاب کند: روکش کامپوزیت مستقیم، روکش کامپوزیت غیر مستقیم و روکش پرسلن.

روکش کامپوزیت مستقیم

روکش های کامپوزیت مستقیم، روکش های ساخته شده از ماده رزین کامپوزیت است که مستقیماً روی دندان های شما قرار می گیرد. طولی نمی کشد که دندانپزشک دندان های شما را برای استفاده از روکش آماده می کند و روند استفاده از آن حداقل تهاجمی محسوب می شود.

روکش های کامپوزیت غیر مستقیم

تفاوت اصلی بین روکش های کامپوزیت مستقیم و غیرمستقیم نحوه روند استفاده از آن است نه ماده واقعی استفاده شده.

دندان های شما مانند روکش های کامپوزیت مستقیم آماده می شوند؛ اما روکش ها به صورت غیر مستقیم در خارج از دهان در مطب دندانپزشکی یا آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شوند.

تا زمان ساخت روکش های غیرمستقیم مجموعه ای از روکش های موقت دریافت خواهید کرد. در قرار بعدی، روکش های کامپوزیت غیرمستقیم با یک لایه چسب روی دندان های شما قرار می گیرند.

روکش های کامپوزیت غیرمستقیم بهتر از نسخه مستقیم در برابر سایش بیشتر مقاومت می کنند و در برابر شکستگی مقاومت می کنند. گرچه هزینه آنها بیشتر از روکش های کامپوزیت مستقیم است.

روکش های چینی

روکش های چینی سفارشی برای دندان های شما از چینی ساخته می شوند.

دندانپزشک برای ساخت روکش از دندان شما تأثیر می گذارد، بنابراین می توان روکش را از قالب آزمایشگاه دندانپزشکی تهیه کرد، روندی که ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. هنگام انتظار برای دریافت روکش چینی دائم، مجموعه ای از روکش های موقتی دریافت خواهید کرد، دقیقاً مانند روکش های کامپوزیت غیر مستقیم.

روکش های کامپوزیت در مقابل روکش های چینی

هر دو نوع روکش موافقان و مخالفانی دارند. شما باید قبل از انتخاب خود، فواید و نکات منفی را با دقت بسنجید.

جوانب مثبت روکش های کامپوزیت

 • هزینه کمتر
 • در صورت روکش مستقیم، روند درخواست کوتاه تر می شود
 • می تواند بسیاری از مشکلات زیبایی از جمله شکستگی دندان ها ، تغییر رنگ و نقص دیگر را بپوشاند

جوانب منفی روکش های کامپوزیت

 • مواد این نوع روکش ها ضعیف تر از پرسلن است و ممکن است اغلب تراشه شود
 • نیاز به تعویض یا تعمیر بیشتری نسبت به روکش های چینی دارند.

جوانب مثبت روکش های چینی

 • دارای ماندگاری طولانی تر است به دلیل داشتن مواد محکم تر
 • سفارشی ساخته  میشود
 • ظاهر طبیعی تری را برای دندان شما فراهم می کند
 • می تواند دندانهای لکه دار تیره تر یا دندانهایی که موقعیت آنها به اشتباه قرار دارد را ثابت  نگه دارد

موارد منفی روکش های چینی

 • گرانترین نوع روکش
 • روند درخواست به بیش از یک بازدید نیاز دارد
 • روکش های چینی ممکن است از بین بروند و ممکن است لازم باشد روی دندان هایتان دوباره چسب بزنید

روکش کامپوزیت

دندانپزشک این کار را با تمیز کردن کامل دندان ها و آماده سازی آنها برای استفاده از ونیر کامپوزیت، شروع می کند. دندانپزشک شما احتمالا مجبور شود یک لایه نازک از مینای دندان شما بر دارد تا این نوع روکش بوسیله موادی به دندان شما بچسبد. گاهی اوقات، در صورت نیاز به تغییرات جزئی در شکل یا رنگ، نیازی به بریدن دندان ها نیست.

بعد از آن، بسته به اینکه روکش مستقیم یا غیرمستقیم انتخاب کرده اید، روند کمی متفاوت خواهد بود. قبل از استفاده از روکش های مستقیم، دندانپزشک مینای دندان های شما را برای کمک به چسبندگی اش چسب می کند.

سپس از چسب استفاده می کنند تا مواد رزین کامپوزیت به دندان های شما بچسبد. در آخر، لایه های بسیار نازکی از مواد کامپوزیتی به سطح دندان های شما اضافه می شود. دندانپزشک لایه های رزین کامپوزیت را با نور بهبود داده یا به سرعت سفت شود.

شما و دندانپزشک خود می توانید سایه یا رنگ مورد نظر خود را برای روکش های خود انتخاب کنید. دندانپزشک شما می تواند رنگ های رزین کامپوزیت را با هم مخلوط کند تا روکش های شما طبیعی تر به نظر برسد.

با روکش های غیر مستقیم، بعد از اینکه دندانپزشک دندان های شما را آماده کرد، از دندان های شما قالب می گیرند.

روکش های غیر مستقیم در خارج از دهان شما ساخته می شوند. وقتی روکش های غیرمستقیم آماده شد، دندانپزشک آنها را با ساییدن روی دندان شما و سپس استفاده از نوعی مواد چسبنده روی دندان های شما اعمال می کند. این ماده چسبنده به ثابت ماندن روکش ها کمک می کند.

سپس آنها  ونیر کامپوزیت را روی دندان های شما قرار می دهند. آنها از یک چراغ برای سفت کردن چسب و چسباندن روکش ها به دندان استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید