Select Page

لمینت دندان یعنی چه ؟ یا روکش های دندان پوسته هایی نازک و به رنگ دندان هستند که برای بهبود ظاهر دندان ها به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند. آنها اغلب از مواد چینی یا کامپوزیت رزین ساخته می شوند و به طور دائمی به دندان های شما متصل می شوند.

از لمینت دندان می توان برای درمان مشکلات مختلف زیبایی از جمله دندان های خرد شده، شکسته، تغییر رنگ یا کوچکتر از حد متوسط ​​استفاده کرد.

بعضی از افراد ممکن است فقط در صورت شکسته شدن دندان از لمینت دندان استفاده کنند. اما بسیاری از افراد بین شش تا هشت روکش برای دندان خود استفاده می کنند تا لبخندی متقارن و یکنواخت برای خود ایجاد کنند. در هشت دندان جلویی بالایی معمولاً از روکش استفاده می شود.

انواع مختلف لمینت دندان

روکش های دندان بیشتر از مواد چینی ساخته می شوند. استفاده از روکش های تمام سرامیک دندانپزشکی سنتی در مقایسه با “روکش های پیش آماده”  به آماده سازی فشرده تری نیاز دارد. این روکش های بدون آماده سازی مانند Lumineers و Vivaneeres نیاز به زمان کمتری برای روکش کردن دندانهای شما دارند.

روکش های دندانپزشکی در لمینت دندان یعنی چه ؟

استفاده از روکش های دندانپزشکی معمولاً به معنی خرد کردن ساختار دندان است و بعضی اوقات بعضی از دندانها را حتی از لعاب خارج می کنیم. این کار امکان قرارگیری مناسب را فراهم می کند؛ اما همچنین یک روش برگشت ناپذیر است که انجام آن می تواند دردناک باشد و اغلب به بی حسی موضعی نیاز دارد.

از طرف دیگر، روکش های بدون آماده سازی ممکن است نیاز به مقداری آماده سازی یا تغییر دندان داشته باشند، اما این تغییرات حداقل هستند. به جای از بین بردن لایه های دندان زیر مینا، روکش های بدون آماده سازی فقط روی مینای دندان تأثیر می گذارند. در بسیاری از موارد، روکش های بدون پیش آماده نیازی به بی حسی موضعی ندارند.

روکش ها همان کاشت دندان یا تاج دندان نیستند. روکش ها سطح جلوی دندان را می پوشانند. از طرف دیگر ایمپلنت دندان ها جای کل دندان را می گیرند. تاج ها همچنین کل دندان را در آغوش می گیرد، در حالی که روکش ها فقط سطح جلوی دندان را می پوشانند.

لمینت دندان

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

بیمه لمینت دندان یعنی چه ؟ روکش ها اغلب تحت پوشش بیمه نیستند، زیرا یک عمل زیبایی محسوب می شود. لمنیت  می تواند 10 تا 15 سال دوام داشته باشد. روکش های از قبل آماده برای هر دندان حدود  بین 5 تا 7 سال دوام دارند. در طولانی مدت، روکش های سنتی اغلب مقرون به صرفه ترین گزینه هستند. هزینه لمینت دندان شما به عواملی از جمله نوع جنس روکش انتخابی شما، نام تجاری دندانپزشک شما، هزینه زندگی منطقه شما و تخصص دندانپزشک بستگی دارد.

فواید لمینت دندان

بزرگترین مزیت لمینت دندان بهبود ظاهر دندان ها، لبخند روشن و یکدست تر است. از روکش های دندانی اغلب برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

  • دندان شکسته یا خرد شده
  • تغییر رنگ شدید در دندان ها
  • شکاف در دندانها
  • دندانهای کوچکتر از حد متوسط
  • دندانهای نوک تیز یا غیرمعمول

روکش ها بسته به نوع روکش انتخابی شما می توانند بیش از یک دهه دوام داشته باشند و این باعث می شود که آنها یک سرمایه گذاری نیمه دائمی باشند که می توانند اعتماد به نفس شما را در لبخند زدن بالاتر ببرند.

اقدامات لازم قبل از ملاقات با دندانپزشک

قبل از تهیه لمینت دندان خود، قرار ملاقات اولیه با دندانپزشک خود برای بحث در مورد گزینه های مناسب ترمیم و زیبایی دندان و تعداد روکش هایی که می خواهید قرار دهید انجام هید. در برخی موارد، اگر دندان ها کج یا ناهموار هستند، ممکن است لازم باشد قبل از اینکه دندانپزشک بتواند روکش ها را قرار دهد، بریس را در دهان شما قرار بدهد.

دندانپزشک شما برای ارزیابی سلامت دندان ها در این مرحله اغلب اشعه ایکس می گیرد. آنها به دنبال علائم پوسیدگی دندان، بیماری لثه خواهند بود. اگر هر یک از این شرایط را داشته باشید، ممکن است کاندیدای روکش نباشید.

برای اندازه گیری دقیق روکش های دندان شما در قرار بعدی، دندانپزشک حدود نیم میلی متر از دندان شما را کوتاه می کند (آنها مینای دندان را با استفاده از یک ابزار ساینده از بین می برند) قبل از اینکه از دندان شما قالب بگیرند. سپس این قالب برای ایجاد روکش های شما به آزمایشگاه ارسال می شود.

چگونه لمینت دندان روی دندان ها قرار می گیرند؟

معمولاً بین یک تا دو هفته طول می کشد تا دندانپزشک قالب شما را ایجاد کند تا روکش های شما از آزمایشگاه برگردد.

پس از استفاده از روکش های خود، می توانید برای قرار دادن آنها بر روی دندان خو قرار ملاقاتی با دندانپزشک بگذارید. در این قرار، دندانپزشک شکل و رنگ روکش ها را ارزیابی می کند تا از مناسب بودن آنها مطمئن شود.

در مرحله بعد دندانپزشک دندان های شما را کاملا تمیز می کند. این یک نکته بسیار مهم است، زیرا مانع از آن می شود که باکتری ها در زیر روکش گیر کرده و باعث پوسیدگی دندان های شما شوند. پس از انجام این کار، آنها با استفاده از ابزار آسیاب، بافت خشن تری را روی هر دندان ایجاد می کنند که روی آن قرار گرفته است. این باعث می شود که روکش براحتی بر روی دندان قرار بگیرد.

لمینت دندان

مراقبت از لمینت دندان یعنی چه ؟

برخلاف سایر روش های دندانپزشکی که مدت زمان زیادی برای بهبودی دندان شما طول می کشد، در این روش روند بهبودی مدت زمان طولانی طول نمی کشد.  روکش های چینی سنتی معمولاً بین 10 تا 15 سال و روکش های از قبل آماده شده حدود 5 تا 7 سال دوام دارند. رعایت برخی اقدامات احتیاطی می تواند باعث بیشتر شدن طول عمر روکش های دندان شما شود.

این اقدامات احتیاطی شامل موارد زیر است:

  • اجسام سخت مانند قلم، یخ یا ناخن های انگشت خود را نجوید
  • هرگز از دندان های خود برای بازکردن بسته بندی یا چاشنی استفاده نکنید
  • سعی کنید با دندانهای جلوی خود غذا را نجوید
  • غذاهای سفت و سخت فقط با دندانهای پشت بخورید
  • اگر ورزش می کنید، باید از محافظ دهان استفاده کنید

منبع: تاج دنتال کلینیک