Select Page

لمینت دندان چیست؟ هم اکنون می توانید اولین نفری باشید که راز جذابیت دندان های افراد مشهور و یا حتی اطرافیان خود را می دانید بنابراین کاملا راحت و آسان می توانید با روش آنلاین، اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را کسب نمایید و نیز بدانید که انواع لمینت دندان چیست؟
آیا تا به حال برای شما هم پیش آمده است که بخواهید زمانی که لبخند بر لب دارید، دندان هایتان صاف و یکدست دیده شوند و لبخندتان را زیباتر نشان دهند؟
مسلما همه افراد به صورت ناخودآگاه این نیاز را در خود احساس کرده و تمایل شدیدی به داشتن ظاهری زیبا و جذاب دارند.

لمینت دندان چیست؟

ممکن است این سوال نیز برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید بدانید لمینت دندان چیست؟
احتمالا نام لمینت را شنیده باشید. لمینت ها یک سری پوسته های نازک هستند که کاملا متناسب با شکل و ویژگی های دندان های هر شخص به صورت کاملا منحصر به فرد برای وی ساخته می شوند.
برای ساخت این پوسته ها، مواردی مورد استفاده قرار می گیرند که رنگ های طبیعی و نزدیک به رنگ خود دندان دارد.
در این نوع درمان، پزشکان توانایی این را دارند که مواردی مانند رنگ، ظاهر، اندازه و طول هر دندان را تغییر دهند تا فرد تحت درمان، لبخندی گیراتر و جذاب تر داشته باشد.

انواع لمینت به چه شکلی هستند؟

حال که دانستید لمینت دندان چیست؟ لازم است تا با انواع لیمنت دندان نیز آشنا شوید که عبارتند از:

 1. لمینت سرامیکی
 2. لمینت کامپوزیتی

هر دوی این لمینت ها در واقع ترکیبی از چند لایه ی بسیار نازک سرامیکی، اما فوق العاده مستحکم هستند که می توانند به نوعی جایگزینی برای مینای دندان انسان شوند.

موارد مصرف لمینت های سرامیکی

 • از لمینت های سرامیکی برای مواردی همچون دندان هایی که نیاز به ترمیم و زیبا نشان دادن دارند و دچار پوسیدگی و تغییر رنگ شده اند استفاده می شود.
 • برای بستن گپ و فاصله های ایجاد شده در میان دندان ها از این روش استفاده می نمایند.
 • جهت ترمیم دندان هایی که به صورت جزئی دچار به هم ریختگی شده اند نیز می توان از لمینت های سرامیکی استفاده کرد.
 • از این لمینت ها می توان جهت ترمیم و بهبود ظاهر دندان هایی که به اصطلاح شکسته اند یا لب پر شده اند نیز بهره برد.
 • در جهت ترمیم دندان های افرادی که به صورت مادرزادی لک دار بوده اند استفاده می شود.

موارد استفاده لمینت های کامپوزیتی

 • ترمیم بد شکلی های دندانی در افراد
 • ترمیم تغییر رنگ ایجاد شده در دندان ها
 • بستن فاصله های بسیار جزئی که در بین دندان ها وجود دارند.
 • اصلاح و درمان ترک دندان و شکستگی های جزئی در آن ها
 • در درمان شکستگی های جزیی لبه ی دندان ها نیز از این روش استفاده می کنند.
 • همچنین از لمینت های کامپوزیتی در درمان به هم ریختگی های خفیف تا متوسط دندان ها نیز بهره می برند.

همه چیز درباره ی لمینت متحرک دندان

پس از اینکه دانستید لمینت دندان چیست؟ بد نیست با لمینت دندان متحرک دندان نیز آشنا شوید. متخصص های لمینت دندان، ابتدا برای دندان های شما یک نوع لمینت متحرک موقت می چسبانند تا شما بتوانید رنگ مورد نظر و طرح لبخند خودتان را نیز انتخاب نمایید.
در صورتی که با هر گزینه این لمینت متحرک مشکلی داشتید و یا حتی طرح آن را دوست نداشتید، پزشک بر روی آن اصلاحاتی را انجام می دهد و در لمینت ثابت آن ها را اعمال می نماید.
این لمینت های موقتی کمی ضخیم تر از لمینت های اصلی و دائمی می باشند و این مورد می تواند کمی برای شما در صحبت کردن و غذا خوردن مشکل ایجاد نماید تا زمانی که به آنها عادت کنید.
در حالت کلی باید از مصرف غذاهایی که حاوی مواد رنگی هستند خودداری نمایید، زیرا ممکن است بر روی دندان های شما لک ایجاد کند.
در این زمان ممکن است تمامی مواردی که پزشک به شما گوشزد کرده است را رعایت کرده باشید اما باز هم لمینت موقت کنده شود، در این صورت باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید تا دوباره آن را بچسباند.
لمینت های متحرک دندانی، ابزارهای خوبی هستند که می توانید با استفاده از آن ها به نتیجه ی نهایی لمینت ثابت پی ببرید و نیز از لحاظ رنگ، اندازه، شکل ظاهری و تناسب، معمولا به لمینت های ثابت شباهت دارند.
بنابراین پس از نصب این لمینت های متحرک بر روی دندان هایتان، تغییراتی را که تمایل دارید بر روی آن انجام شود را به پزشکتان بگویید تا آن ها را اعمال نماید.
در این میان اگر کلا با همه چیز این لمینت های موقتی مشکل دارید و می خواهید تغییراتی کاملا اساسی در آن ها به وجود بیاید لازم است از پزشک خود بخواهید که مجددا دندان هایتان را قالب گیری نماید.
در مورد رنگ ونیرهای موقت باید بدانید که آن ها از مواد اصلی ونیرهای ثابت تشکیل نشده اند و این اطمینان را داشته باشید که ونیرهای ثابت رنگشان به دندان های اصلی بیشتر شبیه می باشد.
این مسئله را هم بدانید که زمانی که ونیرهای ثابت دندانهایتان نصب گردند با لبخندی زیبا و بدون ایراد روبرو خواهید شد و حساسیت دندان هایتان از بین خواهد رفت و لبخند دلخواهتان نصیبتان خواهد شد.
در ادامه  سوال لمینت دندان چیست؟ می توان سوال لمینت متحرک دندان چیست را هم اضافه کرد تا افرادی که تمایل به انجام این کار دارند، به صورت درست با تمامی مراحل آن اشنا شوند.

مدت زمان انجام لمینت دندان به طور میانگین چقدر است؟

اگر نوع لمینت را از کامپوزیت و یا مواد ترمیم کننده اصلاحی انتخاب کرده باشید، این فرآیند در عرض یک روز تکمیل خواهد شد.
اما اگر برای دندان هایتان لمینت های سرامیکی را برگزیده باشید، فرآیند آن بین 4 تا 7 روز طول می کشد و این مورد به این دلیل است که زمانی باید صرف ساخت آن لمینت ها در آزمایشگاه شود.
بنابراین حتما به پزشک خود گوشزد نمایید که تمایل دارید کارتان زودتر انجام شود و نیاز دارید هرچه سریع تر لبخند جدیدتان شکل بگیرد و یا خیر! عجله ای از این بابت ندارید.
انتخاب خود را در نوع ترمیم دندان هایتان، عاقلانه و با صرف وقت کافی انجام دهید تا از پشیمانی های بعدی جلوگیری کرده باشید. بهتر است در تصمیم خود خیلی احساسی عمل نکنید و با کسانی که قبلا از این لمینت ها استفاده کرده اند و مشورت نمایید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.