Select Page

اگر درحال خواندن این مقاله هستید احتمالا دوست دارید روکش دندان داشته باشید و به دنبال کسب اطلاعات لازم در این خصوص هستید. شاید تا اینجا بدانید که ونیر دندان چه کاربردی دارد و چرا مورد استفاده قرار میگیرند. ما در این مقاله به بررسی 5 واقیعیت و در حقیقت 5 تا از فواید و مزایای ونیر دندان خواهیم پرداخت. با خواندن این مقاله انگیزه شما برای داشتن روکش دندان (Dental veneers) بیشتر خواهد شد.

ونیر دندان حساسیت دهان و دندان را کاهش میدهد

علاوه بر اینکه دندان ها با کمک ونیرها روشن تر و زیبا تر به نظر می رسند، می توانند باعث حساسیت دندان را کاهش داده و آن را قوی تر کنند. زیرا برخی از افراد با تحلیل مینای دندان مواجه شده اند که این امر میتواند باعث حساسیت دندان نسبت به مواد غذایی و نوشیدنی های سرد و گرم شود. حساسیت به نوبه خود باعث تحمل درد و رنج میشود. اما با کمک  ونیر دندان (شامل لمینت دندان، ونیر کامپوزیت، لومینیرز و …) میتوان روی مینای دندان را پوشاند و از دندان محافظت کرد. بنابراین ونیر دندانی تنها به منظور زیبایی لبخند یا اصلاح طرح لبخند نیست و گاهی نقش درمانی و ترمیمی نیز دارد.

آن ها اغلب هیچ آسیبی به دندان نمیرسانند (از مهمترین مزایای ونیر دندان)

شاید ترس اغلب مراجعه کنندگان به کلینیک های دندانپزشکی زیبایی (Cosmetic Dentistry)  به منظور نصب ونیر دندان، تراش خوردن یا کاهش ضخامت دندان باشد. زیرا برای نصب اغلب روکش های دندانی نیاز است که مقدار کمی از ضخامت مینای دندان تراش داده شود. اما خوشبختانه به لطف پیشرفت های دندانپزشکی امروزه برای نصب برخی از روکش دندان دیگر نیازی به برداشته شدن مینای دندان نیست. برای مثال نصب برخی از ونیر کامپوزیت  ها به همین شکل است. نوع خاصی از ونیرها با نام لومینیرز نیز همینگونه هستند که اصلا نیازی نیست مینا را برای نصب آن ها تراش داد. لذا کمترین آسیب به دندان خواهد رسید یا اصلا آسیب به صفر خواهد رسید.

ونیرها میتوانند صورت شما را تغییر دهند

یکی از بزرگترین مزایای ونیر دندان در حوزه دندانپزشکی، زیبایی به صورت شما است. روکش های دندانی این قابلیت را دارند که علاوه بر بهبود طرح لبخند، تا حدودی چهره شما را تغییر داده و حتی بهتر کند. بر اساس نیازها و خواسته های دندانپزشکی شما، دندانپزشک زیبایی دندان میتواند روکش را طوری انتخاب کند که یک شکل بهتر به لبخند شما بدهد و یا اینکه برای متقارن کردن فرم صورت اقدام به برجسته کرده گونه و صورت کند.

قدرت جویدن را به شما برمیگردانند اما….

هدف شماره یک ونیرهای دندانی زیبا بخشی به دندان ها و طرح لبخند شما است. اما فرای از داشتن ظاهری زیبا ونیر دندان میتواند توانایی جویدن شما را بیشتر کند. برخی از دندان ها کوتاه هستند و در روند جویدن شرکت ندارند اما با کمک روکش دندان به راحتی طولشان بیشتر میشود و میتوانند در جویدن مواد غذایی به شما کمک کنند.

البته به این نکته توجه کنید که شما نمیتوانید با این روکش ها هر چیزی بخورید. باید مراقب باشید که مواد غذایی سفت و سخت و حتی اشیاء را با دندان های روکش شده خودتان نجوید زیرا اینکار باعث ترک برداشتن، لب پر شدن و حتی شکسته شدن ونیر میشود. مخصوصا اگر ونیر شما (لمینت دندان) است از اینکار جدا پرهیز کنید. از همین رو دندانپزشکان زیبایی دندان, تاکید میکنند چنانچه حس میکنید چیزی که در حال جویدن آن هستید سفت است آن را با کمک دندان های پیشین و عقبی خودتان بجوید.

شاید ترس اغلب مراجعه کنندگان به کلینیک های دندانپزشکی زیبایی به منظور نصب ونیر دندان، تراش خوردن یا کاهش ضخامت دندان باشد. زیرا برای نصب اغلب روکش های دندانی نیاز است که مقدار کمی از ضخامت مینای دندان تراش داده شود. اما خوشبختانه به لطف پیشرفت های دندانپزشکی امروزه برای نصب برخی از روکش دندان دیگر نیازی به برداشته شدن مینای دندان نیست. برای مثال نصب برخی از ونیر کامپوزیت  ها به همین شکل است. نوع خاصی از ونیرها با نام لومینیرز نیز همینگونه هستند که اصلا نیازی نیست مینا را برای نصب آن ها تراش داد. لذا کمترین آسیب به دندان خواهد رسید یا اصلا آسیب به صفر خواهد رسید.

ماندگاری و طول عمر بالایی دارند

یکی از مهمترین و قابل توجه ترین فواید و مزایای ونیر دندان طول ماندگاری آن ها است. به شرط مراقبت اصولی از آن ها و رعایت بهداشت دهان و دندان , ونیرها میتوانند تا 20 سال عمر کنند و همچنان جزئی از طرح لبخند شگفت انگیز شما باشد. ونیرها این قابلیت را دارند که بر خلاف باندینگ دندان به سختی دچار لکه شوند. از این حیث این روکش ها را میتوان به نوعی مقاومت در برابر لکه پذیری و تغییر رنگ دانست البته نه 100 درصد. بنابراین اگر میخواهید عیوب ظاهری دندان های خود را بپوشانید و برای یک مدت طولانی صاحب یک لبخند عالی، سفید و درخشان باشید، ونیر دندان بهترین گزینه ممکن برای شما خواهد بود.