Select Page

فلوراید برای سلامت دندان ها و استخوان های کودک ضروری است و همچنین به جلوگیری از ایجاد حفره یا سوراخ دندان کمک می کند. استفاده به اندازه از فلوراید برای حفظ بهداشت دهان و دندان ضروری است با این حال استفاده بی رویه از آن میتواند به تحلیل مینای دندان بی‌انجامد و باعث شیشه ای شدن دندان ها شود. استفاده از این ماده مخصوصا برای کودکان بسیار توصیه شده است. در این مقاله درباره اهمیت این ماده و مقدار توصیه شده آن اطلاعات کاملی از مرجع دندانپزشکی کودکان (Pediatric Dentistry) خواهید خواند.

فلوراید چیست؟

فلوراید یک عنصر اساسی برای محافظت از دندان در نبرد بی پایان در برابر پوسیدگی دندان است. این عنصر اساسی یک ماده معدنی طبیعی است که در آب، خاک و برخی غذاها یافت می شود. به عنوان یک معیار بهداشت عمومی، بسیاری از جوامع همچنین برای کمک به محافظت از دندان، فلوراید را به آب آشامیدنی اضافه می کنند. دندانپزشکان کودکان در کودکانی که مقادیر کافی از این ماده دریافت می کنند ، کاهش قابل توجهی در حفره ها مشاهده کرده اند. به عبارتی استفاده به انداه از فلوراید در دندانپزشکی کودکان منجر به کاهش پوسیدگی دندان و حفرات دندانی میشود.

مزایای فلوراید چیست؟

طبق اعلام انجمن دندانپزشکی آمریكا (ADA)، اضافه كردن فلوراید به آب آشامیدنی باعث كاهش پوسیدگی دندان تا 25 درصد می شود و “به عنوان یكی از 10 دستاورد بزرگ بهداشت عمومی قرن بیستم” رتبه بندی می شود. این ماده برای دندانهای سالم به دلیل نحوه تعامل با مینای دندان ضروری است.

همه می‌دانند که مصرف قند اضافی باعث ایجاد حفره و سوراخ دندان می شود، اما آیا می دانید چگونه؟ نحوه وقوع حفره و پوسیدگی دندان به این صورت است که باکتری های موجود در دهان از قند و کربوهیدرات تغذیه می کنند و اسیدی تولید می کنند که می تواند به مینای دندان آسیب برساند. با گذشت زمان، اسیدها یک دندان را نابود می کنند و باعث تضعیف آن می شوند. اما با کمک فلوراید میتوان این روند را متوقف کرد.

فلوراید میتواند روند تخریب مینای دندان را معکوس کند (مهمترین فواید فلوراید)

فلورایدها برای تقویت ساختار مینا به دندان کمک می کند تا دندان ها را از آسیب اسید محافظت کند. همچنین به دندان کمک میکند تا پس از آسیب بهتر بهبود پیدا کند و یا به دندانپزشکی کودکان این امکان را میدهد که بهتر با پوسیدگی ها و مشکلات دهان و دندان کودکان برخرود کند. فلوراید می تواند به ترمیم مناطق آسیب دیده از اسید، کمک کند و می تواند علائم اولیه پوسیدگی دندان را از طریق فرآیندی به نام رمینرالیزاسیون Remineralization معکوس کند.

مهمترین اقدام در دندانپرشکی کودکان تجویز و نظارت بر استفاده از این ماده است

هرکسی می تواند از خدمات دندانپزشکی کودکان با فلوراید یا فلورایدتراپی بهره مند شود ، اما دندانهای کودکان آسیب پذیر هستند و باید بیشتر از بزرگسالان با فلوراید محافظت شوند کودکان میتوانند علاوه بر دهانشویه های حاوی این ماده با کمک خمیر دندان های حاوی این ماده به مراقبت بیشتر از دندان های خود تشویق شوند.

از کجا بفهم که کودک من به اندازه کافی فلوراید دریافت میکند؟

اگر در جامعه ای زندگی می کنید که فلوراید را به آب آشامیدنی اضافه نمی کند، یا اگر کودک شما فقط آب معدنی می نوشد، ما دندانپزشکان کودکان ممکن است یک مکمل حاوی این ماده را به شما توصیه کنیم تا دندان های کودک شما سالم مانده و محافظت شود. برای اینکه بدانید کودک مشا به اندازه کافی فلوراید دریافت میکند حتما حین مسواک زدن او را همراهی کنید و بر نحوه استفاده و میزان استفاده از فلوراید مصرفی او نظارت کنید و مانع از بلعیدن خمیردندان یا دهانشویه های حاوی این ماده توسط کودک شوید.

دریافت بیش از اندازه فلوراید ممنوع!

به خاطر داشته باشید که دریافت بیش از حد این ماده نیز ممکن است باعث تغییر رنگ دندان های کودک شود. به همین دلیل ارزیابی میزان دریافت این ماده برای کودک شما ضروری است.